Prof. Wojciech Witkiewicz o kobietach chirurgach

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 września 2009 21:15

Zdaniem prof. Wojciecha Witkiewicza chirurgia to jeden z ostatnich męskich bastionów w sfeminizowanej medycynie, choć kobiety już szturmują także i tę dziedzinę. W Polsce pracuje już 1500 chirurgów płci żeńskiej. Stanowią 5 proc. wszystkich lekarzy tej specjalności. Na Zachodzie jest ich nawet 30 proc.

Prof. Wojciech Witkiewicz o kobietach chirurgach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

– Ponad sto lat temu Ludwik Rydygier, założyciel Towarzystwa Chirurgów Polskich, twierdził, że kobieta lekarz to dziwoląg. Za czasów Rydygiera jednak chirurgia była bardzo brutalna – opowiada prof. Wojciech Witkiewicz w rozmowie z dziennikarką Gazety Wyborczej.

Jak mówi profesor Witkiewicz sięgająć w historię medycny, Rydygier uwielbiał kobiety i nie wyobrażał sobie, że tak delikatne istoty będą na przykład przeprowadzać amputacje. Teraz triumfy święcą techniki mało inwazyjne, coraz więcej przeprowadza się zabiegów laparoskopowych czy endoskopowych. Nikt nie wymaga od operatora takiej siły fizycznej jak w XIX wieku, dlatego paniom-chirurgom jest dzisiaj łatwiej.

Zdaniem prof. Witkiewicza kobiety bardziej się poddają emocjom.

– Operacja przypomina sytuację na froncie: już jesteśmy na pozycji wroga, a chwilę później pędzimy do swoich okopów. Nigdy nie wiadomo, co zobaczymy, gdy rozetniemy ciało pacjenta. Czasem w ciągu kilku sekund trzeba opracować nowy plan działania. Format chirurga poznaje się po tym, jak leczy przypadki nagłe i powikłania. Proszę jednak pamiętać, że chirurg nie operuje sam, ma wsparcie zespołu. Poza tym, tak naprawdę problemem kobiet chirurgów nie są ich cechy psychofizyczne - dodaje prof. Wojciech Witkiewicz.

Według profesora problemem kobiet chirurgów jest cena, jaką muszą zapłacić, żeby posiąść tę sztukę. To bardzo wymagająca specjalizacja, łączy w sobie kilka dyscyplin medycznych. Trzeba wciąż zdobywać wiedzę, ćwiczyć rękę, poznawać nowe techniki chirurgiczne. Chirurg większość czasu spędza w szpitalu, a rodzina nie zawsze rozumie, dlaczego żony i matki nie ma w domu.

Po raz pierwszy w historii polskich kongresów chirurgicznych podczas 64 Kongresu Towarzystwa Chirurgów Polskich we Wrocławiu została przygotowana sesja „Kobiety w chirurgii”. Jej uczestniczki przekonywały, że płeć w tym zawodzie nie ma znaczenia.

Według sondażu ośrodka badania opinii publicznej „Homo Homini”, ich pogląd podziela połowa Polaków, reszta wolałaby być operowana męską ręką.

Prof. Wojciech Witkiewicz jest ustępującym prezesem Towarzystwa Chirurgów Polskich i organizatorem 64. Kongresu Towarzystwa Chirurgów Polskich, dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, Ośrodka Badawczo-Rozwojowego, ordynatorem oddziału chirurgii ogólnej, naczyniowej i onkologicznej. Od czterdziestu lat stoi przy stole operacyjnym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze