Prof. Wojciech Witkiewicz kawalerem Orderu św. Sylwestra

Autor: KAI/Rynek Zdrowia • • 01 września 2009 19:32

To najwyższe odznaczenie papieskie przyznawane osobom świeckim otrzymał prof. Wojciech Witkiewicz.

Prof. Wojciech Witkiewicz kawalerem Orderu św. Sylwestra
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prof. dr hab. nauk medycznych Wojciech Witkiewicz jest pracownikiem naukowym Akademii Medycznej we Wrocławiu, dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu i prezesem Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Watykański Sekretarz Stanu, kard. Tarcisio Bertone w specjalnym liście do odznaczonego napisał: ,,Ochoczym sercem potwierdzamy Twoje zasługi dla dobra i pożytku Kościoła świętego. W dowód zaś naszej wdzięczności wybieramy, mianujemy i ogłaszamy Ciebie Wojciechu Witkiewicz z archidiecezji wrocławskiej rycerzem zakonu św. Sylwestra papieża".

Dziękując za odznaczenie prof. Witkiewicz powiedział:  - Czuję wielkie onieśmielenie i wątpliwość czy zasłużyłem na to wyróżnienie. Przyjmuję je nie tylko dla siebie, lecz dla wszystkich chirurgów polskich, moich współpracowników, zespołu ludzi, z którymi dane mi było współpracować.

Odznaczony dziękował Bogu za życie i za to, co w tym życiu pozwolił mu osiągnąć. Dzieląc się osobistymi wspomnieniami wyznał, że po śmierci rodzeństwa, bliźniaków z powodu duru brzusznego mama przyniosła go na rekach przed cudowny obraz Maki Bożej Pocieszenia w Chłopicach, obiecując, że jeżeli przeżyje to zostanie księdzem. - Jednak po latach, patrząc na wciąż męczącą się i z trudem łapiącą powietrze chora mamę i cierpiącą z powodu gośćca siostrę postanowiłem, że będę lekarzem - wyznał profesor rozmawiając z dziennikarzem Katolickiej Agencji Informacyjnej.

- I tak jestem lekarzem już 41 lat. Zawsze jednak w chwilach bardzo trudnych, szczególnie w ciężkiej chorobie moja rodzina modli się przed cudownym obrazem Matki Bożej Pocieszenia - powiedział profesor. Jego zdaniem chirurgia jest sztuką i powołaniem danym od Boga. - Cała opieka medyczna stanowi niejako odbicie miłości Boga, Jego mocy uzdrawiającej, zarówno lekarz jak i kapłan jest tym, który realizuje nakaz Chrystusa ,,uzdrawiajcie".

Order Rycerski św. Sylwestra i Rycerski Zakon Świętego Papieża Sylwestra (Equester Ordo Sancti Silvestri Papae) - został ustanowiony przez Grzegorza XVI w 1841 r. dla uczczenia papieża Sylwestra I. Przyznanie orderu jest równoznacznie z przystąpieniem do Zakonu Św. Sylwestra.

Order przyznawany jest osobom świeckim, niekoniecznie katolikom (także protestantom i prawosławnym, czasem niechrześcijanom) za wybitne zasługi na rzecz pontyfikatu a także za osiągnięcia w dziedzinach nauki i sztuki. Członkostwo w Zakonie Rycerzy św. Sylwestra łączy się z automatycznym przyznaniem osobistego szlachectwa i tytułu rycerza. Odznaka orderowa ma postać złotego emaliowanego krzyża maltańskiego, na awersie widnieje wizerunek św. Sylwestra, a na rewersie napis: „1841 Gregorius XVI restituit”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum