Prof. Wojciech Rowiński nie żyje

Autor: MAK, PAP, Wikipedia/Rynek Zdrowia • • 15 marca 2014 21:55

Wybitny chirurg i transplantolog, prof. Wojciech Rowiński, zmarł w piątek (14 marca 2014 r.) w Warszawie. Miał 78 lat. Był m.in. współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego i inicjatorem uchwalenia Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej.

Prof. Wojciech Rowiński nie żyje

Zmarł w Warszawie po rocznych zmaganiach z białaczką. Prof. Joanna Matuszkiewicz-Rowińska w poniedziałek rano poinformowała, że data pogrzebu nie jest jeszcze wyznaczona.

Prof. Wojciech Rowiński (ur. 11 grudnia 1935 r. w Warszawie), przed niemal pół wiekiem asystował przy pierwszym polskim przeszczepieniu nerki. Pionierską operację wykonali prof. Jan Nielubowicz oraz prof. Tadeusz Orłowski z I Kliniki Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie 26 stycznia 1966 roku.Przez wiele lat profesor Rowiński pełnił funkcję krajowego konsultanta w dziedzinie transplantologii. W latach 1995-2006 był przewodniczącym Krajowej Rady Transplantacyjnej. Kierował Kliniką Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej w warszawskim Szpitalu Dzieciątka Jezus oraz Instytutem Transplantologii.

Profesor był członkiem wielu krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych. Autor ponad 300 publikacji naukowych i 50 rozdziałów w podręcznikach medycznych. Przez wiele lat prof. Wojciech Rowiński propagował ideę transplantacji.W 2008 roku z jego inicjatywy Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie akceptacji transplantologii jako metody leczenia. W ostatnich latach zaangażowany był w program "Partnerstwo dla Transplantacji", którego był twórcą. "Głównym celem tego programu jest zwiększenie aktywności w zakresie pobierania narządów od zmarłych poprzez zaangażowanie lokalnych władz administracji państwowej i samorządowej - jak wojewodowie, marszałkowie, starostowie, miejscowych uczelni medycznych, okręgowych izb lekarskich oraz wykorzystanie szpitalnych koordynatorów transplantacyjnych" - wyjaśniał w ubiegłym roku w wywiadzie dla PAP.

Rowiński był nie tylko cenionym autorem licznych publikacji naukowych i podręczników, ale także wykładowcą akademickim, mentorem paru pokoleń polskich transplantologów oraz popularyzatorem idei transplantacji.

Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

W 2010 roku był inicjatorem uchwalenia Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, rządowego programu mającego na celu zapewnienie wsparcia finansowego dla transplantologii w Polsce.

26 stycznia, obchodzonym jako Ogólnopolski Dzień Transplantacji, profesor zwierzył się, że sam został pacjentem transplantologicznym (przeszczep szpiku).

Anonimowemu dawcy przesłał list z podziękowaniami (za pośrednictwem organizacji zajmującej się przeszczepami). Zaapelował do innych biorców, aby także podziękowali osobom (lub ich rodzinom), którym zawdzięczają życie i zdrowie. Mówił też, że nie wolno zapominać o wszystkich działaniach, które są niezbędne, aby przeszczepienie zakończyło się sukcesem i dało choremu szansę na normalne życie.- Procedury transplantacyjne to nie tylko pobranie i przeszczepienia narządów, ale także to, co dzieje się z pacjentem przedtem i potem - kwalifikacja do listy oczekujących, identyfikacja możliwości pobrania, rozpoznanie zgonu i podtrzymywanie czynności narządu, opieka ambulatoryjna i szpitalna - w sumie pięć etapów, wymagających zniesienia jakichkolwiek limitów - mówił dziennikarzom prof. Rowiński 26 stycznia br., w 48. rocznicę pierwszego w dziejach polskiej medycyny przeszczepienia nerki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum