WOK/Rynek Zdrowia | 14-10-2018 14:44

Prof. Skrzypulec-Plinta: ergonomia dnia codziennego wpływa na nasze zdrowie

- Przyszłoroczna, czwarta już edycja Kongresu Wyzwań Zdrowotnych będzie okazją do dyskusji na tematy, które dość rzadko trafiają do programów konferencji czy kongresów dotyczących ochrony zdrowia - mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, prorektor ds. rozwoju i promocji uczelni Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety i Zakładu Seksuologii SUM.

Prof. Violetta Skrzypulec-Plinta; FOT. PTWP

- Jednym z takich tematów jest leczenie boreliozy - jakie powinny być cykle terapeutyczne w tym schorzeniu, jak długo i jaką farmakoterapię stosować u pacjentów z boreliozą? Warto też rozmawiać o medycynie estetycznej, w tym dość kontrowersyjnej kwestii stosowania laseroterapii w zakresie ginekologii estetycznej - wylicza prof. Skrzypulec-Plinta.

Zwraca także uwagę na problematykę związaną z profilaktyką, która powinna być stosowana przez kobiety w ciąży chorujące na cukrzycę. - Powinniśmy też pamiętać o ergonomii dnia codziennego – bardzo ważnym temacie fizjoterapeutyczny. Źle śpimy, źle wstajemy z łóżka, w niewłaściwy sposób siedzimy za kierownicą. Popełniamy w ciągu jednej doby wiele błędów, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie - mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.

- Myślę, że przynajmniej cześć tych zagadnień powinna stać się przedmiotem kongresowych dyskusji o naszym zdrowiu - podsumowuje prorektor ds. rozwoju i promocji SUM.

Wypowiedź zarejestrowana 11 października br. podczas spotkania Rady Naukowej IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, Katowice, 7-8 marca 2019 r.).