MZ/Rynek Zdrowia | 12-10-2015 11:21

Prof. Rybakowski o perspektywach psychiatrii dzieci i młodzieży

Wszystkie teorie opisujące cykl życia człowieka wskazują, że kluczowe znaczenie dla formowania się osobowości i tożsamości jednostki ma okres dzieciństwa i młodzieńczości  - wyjaśnia dr hab. prof. nadzw. Filip Rybakowski, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

- Ta faza rozwoju decyduje również o naszym zdrowiu psychicznym i ryzyku zachorowania na zaburzenia psychiczne - dodaje konsultant.

W Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego profesor zwraca uwagę na "najważniejszy okres dla kształtowania się psychicznego dobrostanu człowieka".

- Kładąc nacisk na badania tej fazy życia (...), możemy lepiej zrozumieć, dlaczego tak wiele dzieci cierpi z powodu zaburzeń psychicznych, ale także w jaki sposób rozwijają się zaburzenia psychiczne u dorosłych i jakie są pierwotne źródła chorób cywilizacyjnych - pisze na stronie Ministerstwa Zdrowia prof. Rybakowski.

- To może przybliżyć nas do wprowadzenia skutecznych, opartych o naukowe podstawy metod leczenia, a w przyszłości do zapobiegania tym najbardziej kosztownym pod względem ekonomicznym i społecznym problemom zdrowotnym - wyjaśnia profesor.

Więcej: www.mz.gov.pl