Prof. Rejdak: wznawiamy operacje zaćmy - na początku 50 proc. normy sprzed epidemii

Autor: DGP/Rynek Zdrowia • • 03 maja 2020 11:48

Konsultant krajowy w dz. okulistyki prof. Marek Rękas we współpracy z prof. Robertem Rejdakiem, prezesem Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich przygotowali nowe rekomendacje - dotyczą wykonywania wznowionych operacji zaćmy. Zaleca się wykonywanie operacji obuocznych.

Jak tłumaczy prof. Robert Rejdak, obuoczne operacje zaćmy są rekomendowane, aby zmniejszyć ryzyko infekcji wirusem SARS CoV-2. Fot. archiwum (zdj. archiwalne).

Zalecenia wprowadzają stopniowe zwiększanie liczby operacji począwszy od 50 proc. normy sprzed epidemii w warunkach nowego reżimu sanitarnego.

Co istotne, rekomendacje zalecają częstsze niż dotąd operowania obu oczu podczas jednego zabiegu, co jest uzasadnione względami bezpieczeństwa podczas epidemii koronawirusa. Jak wyjaśnił prof. Marek Rękas, konsultant krajowy ds. okulistyki, wypowiadając się dla DGP, obuoczne operacje zaćmy podczas jednej sesji przeprowadzane były sporadycznie w szczególnych przypadkach klinicznych. Wykonywano je głównie u pacjentów, którzy mieli trudności w poruszaniu się i byli w ciężkim stanie ogólnym. 

- Rekomendujemy takie rozwiązanie, aby zmniejszyć ryzyko infekcji wirusem SARS CoV-2 i nie narażać pacjentów i personelu szpitalnego na zagrożenia w czasie epidemii - tłumaczy prof. Robert Rejdak, prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich. 

Dodaje: - Pozwala to na ograniczenie kontaktu personelu medycznego z pacjentem i dokonanie zmiany w dotychczasowym sposobie znieczulania oczu. Rekomendujemy przede wszystkim stosowanie znieczulenia do przedniej komory oka, aby ograniczyć podawanie kropli.

Jak przekazał prof. Robert Rejdak, zabiegi będą realizowane w szczególnym reżimie sanitarnym, przed zabiegiem przeprowadzany jest wywiad z pacjentem na obecność koronawirua i każdy traktowany jest jako potencjalnie zakaźny. 

Więcej: liderzyinnowacyjnosci.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum