Prof. Rejdak: potrzeba 100 milionów rocznie, żeby zaoszczędzić 2 miliardy

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2018 08:16

Powstał specjalny raport, w którym wyliczono koszty społeczne, ludzkie i ekonomiczne takich schorzeń oczu, jak retinopatia cukrzycowa, cukrzycowy obrzęk plamki żółtej i dodatkowo starcze zwyrodnienie plamki żółtej.

Prof. Rejdak: potrzeba 100 milionów rocznie, żeby zaoszczędzić 2 miliardy
Prof. Robert Rejdak: potrzeba 100 milionów rocznie, żeby zaoszczędzić 2 miliardy

Prof. Robert Rejdak, szef lubelskiej Kliniki Okulistyki Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, mówi w rmf24.pl, że przez rok przygotowali dokładnie analizy i wyliczenia. Dodaje, że te choroby dotyczą przede wszystkim ludzi młodych w wieku produkcyjnym. Pociągają za sobą częste zwolnienia lekarskie, nieobecności w pracy, absencje również rodziny zmuszonej do opieki, nie tylko samego chorego. Często również renty u ludzi, którzy normalnie powinni być aktywni zawodowo.

- To wszystko kosztuje rocznie ponad miliard złotych - wskazuje profesor i zaznacza, że mówimy tu o samym cukrzycowym obrzęku plamki, a jeśli weźmiemy pod uwagę inne schorzenia plamki żółtej, takie jak starcze zwyrodnienie plamki żółtej, to choroby te kosztują społeczeństwo dwa miliardy złotych rocznie.

Zaznacza, że dwa miliardy złotych to jest pewien wyznacznik powagi sytuacji i dodaje, że ma przede wszystkim na myśli dramat tych pacjentów, którzy przestają widzieć. - Po prostu są to ludzie wyłączeni z życia społecznego, zawodowego, rodzinnego, nieszczęśliwi, dotknięci dramatem - przekonuje Robert Rejdak.

Jego zdaniem program lekowy pomógłby w utrzymaniu tych pacjentów na rynku pracy, w aktywności - zarówno w zawodowej, jak i społecznej. Ograniczylibyśmy wydatki na leczenie ciężkich powikłań, a jednocześnie utrzymalibyśmy pełną aktywność życiową - argumentuje. Można je skutecznie leczyć na bardzo wstępnym etapie, ale potrzebny jest program lekowy (koszt wynosiłby około 100 milionów złotych).

Czytaj: www.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum