Prof. Radosław Owczuk ostro o słowach posła: walczymy ze śmiercią, a nie zapewniamy ją bez bólu

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 26 października 2020 10:25

- Za niedopuszczalne uważam budowanie skojarzeń, wiążących lekarzy zajmujących się anestezjologią i intensywną terapią dziecięcą z zapewnieniem bezbolesnej śmierci - napisał w oświadczeniu krajowy konsultant ds. anestezjologii i intensywnej terapii prof. Radosław Owczuk, odnosząc się do słów posła Krzysztofa Bosaka.

Prof. Radosław Owczuk ostro o słowach posła: walczymy ze śmiercią, a nie zapewniamy ją bez bólu
Prof. Radosław Owczuk zaznaczył, że główną rolą specjalności anestezjologicznej jest walka ze śmiercią, a nie jej zapewnianie. Fot. archiwum

Przypomnijmy. Krzysztof Bosak w sobotę, 24 października był gościem Radia ZET. Polityk Konfederacji pytany był m.in. o decyzję Trybunału Konstytucyjnego uznającą za niezgodną z Konstytucją aborcjiępłodów z ciężkimi wadami. W odpowiedzi stwierdził, że są dzieci niezdolne do życia i takie dzieci - zgodnie z Kartą Praw Pacjenta - mają prawo do godnej śmierci.

- To prawo do śmierci bez bólu i śmierci w obecności bliskich, gdzie uszanowana jest godność człowieka - powiedział poseł. Ocenił, że w tej chwili anestezjologia dziecięca jest na tyle mocno rozwinięta, że jesteśmy w stanie zapewnić takim dzieciom śmierć bez bólu. Słowa te, jak i cały wywiad przytoczyła Rzeczpospolita.

Do tych słów odniósł się w swoim stanowisku opublikowanym m.in. w mediach społecznościowych (Twitter, 25 października godz. 16.09) prof. Radosław Owczuk, który zaznaczył, że główną rolą specjalności anestezjologicznej jest walka ze śmiercią, a nie jej zapewnianie.

W oświadczeniu krajowego konsultanta ds. anestezjologii i intensywnej terapii czytamy: "Anestezjolodzy, zarówno pracujący z dziećmi jak i z osobami dorosłymi, skupiają się na ratowaniu życia najciężej chorym pacjentom oraz na zapewnieniu opieki okołooperacyjnej na najwyższym poziomie".

Zaznaczył też: "wspólnie z pielęgniarkami anestezjologicznymi i innymi specjalistami wspomagającymi nas w procesie diagnostyczno-terapeutycznym na oddziałach intensywnej terapii, robimy wszystko co możliwe, żeby uratować życie ludzkie, choć zdarza się, że tę bitwę przegrywamy".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum