Prof. Pyrć: do końca pandemii jeszcze daleko, nadal musimy się pilnować

Autor: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2020 15:06

Jak przekonuje prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiemy już, jak kontrolować pandemię. - Mamy nadzieję, że wiemy, jak sobie z nią poradzić, by nie doprowadzić do kompletnej katastrofy. Jeżeli jednak przestaniemy się pilnować, to na szczepienia nie ma jeszcze co liczyć - zaznaczył ekspert.

Prof. Pyrć: do końca pandemii jeszcze daleko, nadal musimy się pilnować
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Jak powiedział prof. Pyrć w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem w ramach podcastu „Rzeczypospolita rozmowy”, widać jakieś światełko w tunelu. Pojawiające się doniesienia o szczepionkach są bardzo optymistyczne. Nadal jednak czeka, aż Europejska Agencja Leków (EMA) potwierdzi, że faktycznie dane, które są prezentowane, są tak dobre, jak firmy je przedstawiają.

Podkreśla jednak, że nie ma co ukrywać, że do końca pandemii "jeszcze został kawałek drogi". Weszliśmy w sezon zimowy, niestety, idealny dla wirusa, nie dla nas. I musimy się pilnować. Pokazuje to dobitnie to, co się dzieje w krajach, które się nie pilnują. Co prawda w Polsce widać powolne spadki, jednak sytuacja wciąż nie jest dobra. W krajach, w których rozluźniono chociaż trochę zasady sanitarne, teraz liczba zakażeń idzie "ostro w górę".

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum