Prof. Piotr Kuna: boję się, żeby nie mylono alergii z zakażeniem koronawirusem

Autor: oprac. RR • Źródło: rmf24.pl/Rynek Zdrowia10 maja 2021 16:38

Z punktu widzenia alergologa, nagłe ocieplenie to wystrzał alergenów, które zaatakują nasze drogi oddechowe i oczy - ostrzega prof. Piotr Kuna.

Prof. Piotr Kuna: boję się, żeby nie mylono alergii z zakażeniem koronawirusem
Prof. Piotr Kuna. Fot. Zelazna
  • W najbliższym czasie pojawią się alergeny takie, jak: pyłki brzozy, dębu, szczawiu, chwastów, traw i pleśni
  • Boję się, żeby nie mylono alergii z zakażeniem koronawirusem – mówi prof. Piotr Kuna
  • Maseczki, które chronią nas przed wirusami, również chronią nas przed pyłkami – wskazuje alergolog

Nagłe ocieplenie, które dotarło dzisiaj do Polski, może powodować rozdrażnienie i osłabienie. Afrykańskie powietrze i wzrost temperatury nawet do 28 stopni Celsjusza nasilą objawy alergii - ostrzegają lekarze w rozmowie z RMF FM.

- Boję się, żeby nie mylono alergii z zakażeniem koronawirusem Sars-CoV-2. To też kaszel, to wyciek z nosa, niedrożność nosa. W alergii mamy często świąd oczu, zaczerwienienie oczu i łzawienie. Nie ma tego przy zakażeniu Covid-19. A przy alergii, w odróżnieniu od zakażenia koronawirusem, nigdy nie ma utraty smaku, a utrata węchu jest związana raczej z niedrożnością nosa, niż z rzeczywistą utratą węchu – wyjaśnia profesor Piotr Kuna, były prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Specjaliści wskazują, że w najbliższym czasie pojawią się alergeny takie, jak: pyłki brzozy, dębu, szczawiu, chwastów, traw i pleśni. - Temperatura przyspiesza pojawianie się alergenów. Pyłki są przenoszone przez wiatr na odległość nawet kilkuset kilometrów. Takim ciekawym alergenem z Afryki, który nawiewa, jest ambrozja. Znajduje się jej pyłki w Szczecinie, choć ambrozja nie rośnie w Polsce. Jest nawiewana właśnie przez afrykańskie powietrze - podkreśla alergolog.

Alergolodzy radzą, żeby rano, gdy pylenie jest największe, obmyć twarz, zaaplikować leki, założyć okulary. Maseczki, które chronią nas przed wirusami, również chronią nas przed pyłkami - dodaje profesor Piotr Kuna.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum