Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia | 27-07-2019 11:16

Prof. Pac-Kożuchowska: pediatrzy mierzą się z nowymi wyzwaniami

- Pediatrzy mają teraz do czynienia z zupełnie innymi chorobami niż dziesięć czy kilkanaście lat temu - mówi w wywiadzie dla Dziennika Wschodniego prof. Elżbieta Pac-Kożuchowska, kierownik III Katedry Pediatrii UM w Lublinie, konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Prof. Pac-Kożuchowska zwraca m.in. uwagę na nowe wyzwania w pediatrii: - Rośnie liczba chorób na tle psychogennym. Dzieci mają coraz więcej stresu, obciążeń w szkole, wśród rówieśników, a także oczekiwań ze strony rodziców, z czym często sobie nie radzą. Może to prowadzić m.in. do zaburzeń odżywiania np. w postaci anoreksji, prób samobójczych albo uzależnienia od środków psychoaktywnych - wylicza specjalistka.

Podkreśla też, że ogromny problem zdrowotnym wśród dzieci i młodzieży stanowi plaga otyłości. Głównym powodem są złe nawyki żywieniowe, często kształtowane w domu, a także brak ruchu.

- Bardzo dużo rodziców nie reaguje odpowiednio wcześnie, co prowadzi do rozwoju takich chorób jak miażdżyca, nadciśnienie czy cukrzyca typu II. To schorzenia, które kiedyś dotyczyły wyłącznie dorosłych ludzi - stwierdza prof. Elżbieta Pac-Kożuchowska.

Więcej: dziennikwschodni.pl