Prof. Moll o nowatorskiej operacji wszczepienia zastawki mitralnej półtorarocznemu chłopcu

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2019 11:16

W lipcu ubiegłego roku w Klinice Kardiochirurgii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi prof. Jacek Moll wszczepił półtorarocznemu chłopcu uszytą własnoręcznie zastawkę mitralną. Profesor wspomina w Dzienniku Łódzkim nowatorską operację.

Prof. Moll o nowatorskiej operacji wszczepienia zastawki mitralnej półtorarocznemu chłopcu
Jacek Moll. Fot. PTWP

Przypomnijmy. Lekarze w czasie operacji musieli sami zrobić z materiału biologicznego zastawkę, którą wszczepili później chłopcu. Był to materiał biologiczny, pochodzący z jelita. Wykorzystano właśnie materiał biologiczny, bo oczekiwano, że zastawka (13 mm średnicy) będzie rosła wraz z dzieckiem.

Czytaj: Nowatorska operacja w Łodzi: zastawkę serca lekarze wycięli z jelita

W rozmowie z Dziennikiem Łódzkim prof. Moll podkreśla, że niezwykle ważne jest to, że wprowadza się coś nowego, co może pomóc małym pacjentom. Mówi, że u dorosłego człowieka próbuje się zastawkę leczyć, naprawić. U dziecka zastawki są tak małe, że nie mogą być wymienione na sztuczne. Budowane są więc z materiałów pochodzenia zwierzęcego. Wykorzystywane jest odpowiednio przygotowane jelito świńskie. Na tym materiale mają narastać komórki dziecka, które mogą sprawić, że ta zastawka będzie się odtwarzała.

Jak przyznaje profesor Moll, pomysł na taką zastawkę dla dzieci jest częściowo jego autorstwa. Pomogła mu w tym wiedza, że wcześniej operację wszczepienia zastawki w pozycję mitralną wykonano w USA.

Jak przekonuje, problemem kardiochirurgii dziecięcej w Polsce jest operowanie serc jednokomorowych. W Europie prawie nie przychodzą na świat dzieci z jedną komorą serca. Dochodzi wcześniej do terminacji ciąży, chyba że rodzice się na to nie godzą. - W Polsce jesteśmy unikalni, bo mamy wiele dzieci z jednokomorowością serca. I je leczymy - mówi prof. Moll.

Czytaj więcej: plus.dzienniklodzki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum