Prof. Matyja: testujmy i słuchajmy rozumu, nie szarlatanów

Autor: tvn24.pl/Rynek Zdrowia • • 01 października 2020 14:39

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy lekarz w naszym kraju, oczywiście prowadząc odpowiednią dokumentację, mógł kierować do wykonywania testów na obecność koronawirusa  - stwierdził w TVN24 szef Naczelnej Rady Lekarskiej profesor Andrzej Matyja.

Prof. Matyja: testujmy i słuchajmy rozumu, nie szarlatanów
Na zdj. szef Naczelnej Rady Lekarskiej profesor Andrzej Matyja. Fot. PTWP

Jak zauważał gość "Wstajesz i wiesz", rozprzestrzenianie się wirusa w naszym kraju nie przebiega ogniskowo - w tej chwili mamy go wszędzie, mniej więcej rozłożonego równomiernie po wszystkich województwach. Dlatego, jak dodał, w niektórych lecznicach już teraz brakuje miejsc dla chorych.

- Trzeba pewne fakty wyprzedzać i już w tej chwili decydować, by w każdym szpitalu był oddział, który mógłby przyjmować takich chorych. Ale dyrekcja takich szpitali musi mieć czas, by spełnić warunki bezpieczeństwa leczenia naszych chorych - powiedział.

Prof. Matyja zwrócił również uwagę, że choć "łóżko można dostawić, można kupić", nie rozwiązuje to problemu z kadrą medyczną, której brakuje nie tylko w zakresie chorób zakaźnych, ale w ogóle w naszym kraju.

Odnosząc się do liczby testów, profesor skomentował: "Od marca mówię, by testować, testować, testować". 

Szef NRL przestrzegł również przed ignorowaniem zagrożenia płynącego z COVID-19. Jak mówił, "używajmy rozumu, a nie słuchajmy szarlatanów, którzy podpowiadają, że dezynfekcja, dystans i noszenie masek nie mają żadnego znaczenia". Zaznaczył, że "jest wielu takich, którzy wręcz negują istnienie koronawirusa".

Więcej: tvn24.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum