Prof. Matyja: dostawa szczepionek do punktów szczepień nie raz w tygodniu, ale na życzenie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2021 14:09

Akcja szczepień w Polsce jest dobrze zorganizowana, ale idzie trochę za wolno - ocenił w niedzielę prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja.

Prof. Matyja: dostawa szczepionek do punktów szczepień nie raz w tygodniu, ale na życzenie
Punkty szczepień powinny działać minimum 12 godzin na dobę - uważa ekspert Fot. Shutterstock

- Przyczyn jest wiele. Po pierwsze dostawa szczepionek powinna być nie raz w tygodniu, ale na życzenie punktu szczepień, ponieważ w tej chwili mamy większy popyt, niż podaż. Tymczasem musimy się przygotować na zdecydowanie większą grupę zakwalifikowaną do szczepień - mówię o grupie pierwszej - wyjaśniał prezes NRL.

Jego zdaniem, punkty szczepień powinny działać minimum 12 godzin na dobę.

Kolejnym, jego zdaniem, usprawniającym rozwiązaniem byłaby możliwość uruchomienia w mniejszych miejscowościach "szczepionkobusów", ponieważ nie wszystkie osoby starsze mają dostęp do komputera i mogą otrzymać niezbędne informacje o akcji.

W ocenie prezesa NRL należy także cały czas monitorować kwestię zniszczonych szczepionek, których jest już kilkaset. - Każda zniszczona szczepionka, to niezaszczepiony człowiek. Powinniśmy poznać przyczyny takiego marnotrawstwa, a punkty sczepień powinny analizować sytuację - mówił prof. Matyja.

Szczepienia w Polsce odbywają się etapami według grup opisanych w narodowym programie. Rozpoczęto je 27 grudnia. Obecnie szczepione są osoby z grupy zero, do której należą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia i rodzice wcześniaków.

Od 25 stycznia ruszą szczepienia osób zakwalifikowanych do grupy pierwszej. Należą do niej seniorzy powyżej 60 lat (szczepienie odbywać się będzie od najstarszych osób), pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, służby mundurowe i nauczyciele. Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciw COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum