Prof. Mariusz Wyleżoł: opracujmy standardy leczenia chorych z otyłością olbrzymią

Autor: MS, MAK/Rynek Zdrowia • • 17 listopada 2019 17:18

- Od wielu lat mówimy o konieczności opracowania standardów, które pozwolą nam bardzo dokładnie opisać drogę diagnostyczno-terapeutyczną wśród pacjentów z otyłością olbrzymią - mówi prof. Mariusz Wyleżoł z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.

Prof. Mariusz Wyleżoł: opracujmy standardy leczenia chorych z otyłością olbrzymią

- Takie standardy mają, między innymi, zawierać opis warunków, w jakich tacy pacjenci powinni być leczeni; główne chodzi tu o doświadczenie lekarzy, w tym chirurgów bariatrów, ale też osób wspierających tych specjalistów w terapii chorych z otyłością olbrzymią - zaznacza prof. Mariusz Wyleżoł, który jest także przewodniczącym Komitetu Ekspertów Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA.

I dodaje: - Wśród osób wspierających chirurgów bariatrów należy wymienić m.in. psychologów, dietetyków oraz fizjoterapeutów, których rola jest trudna do przecenienia. Bardzo ważne jest, aby sam proces leczenia, obejmujący chirurgię bariatryczną, realizowany był przez osoby w pełni kompetentne, w środowisku pozwalającym zająć się pacjentami w sposób jak najbardziej kompleksowy - podkreśla ekspert.

- Chodzi nie tylko o sytuacje, w których leczenie operacyjne pacjenta z otyłością olbrzymią przebiega bezproblemowo, ale też o przypadki, kiedy dochodzi do zdarzeń, które bedą wymagały dodatkowych interwencji - stwierdza nasz rozmówca.

- Mamy nadzieję, że wprowadzenie do praktyki klinicznej takich kompleksowych standardów opieki bariatrycznej zostanie dostrzeżone oraz docenione przez płatnika świadczeń, a tym samym - adekwatnie do tych standardów - finansowane - podsumowuje prof. Mariusz Wyleżoł.

Rozmowa została zarejestrowana podczas XV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 21-22 października 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum