Prof. Marek Krawczyk: wkrótce zabraknie nam chirurgów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 września 2013 18:31

Za kilka lat chirurgia będzie w Polsce specjalnością deficytową. Niektórych pacjentów nie będzie miał kto operować - ostrzega w rozmowie z PAP prof. Marek Krawczyk, prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Prof. Marek Krawczyk: wkrótce zabraknie nam chirurgów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Raport o tej niepokojącej sytuacji specjalista ma przedstawć w środę (18 września) podczas ceremonii otwarcia 66. kongresu Towarzystwa Chirurgów Polskich, który odbędzie się w Warszawie. 

Prof. Krawczyk wskazuje, że polskiej chirurgii grozi luka pokoleniowa. Blisko co czwarty chirurg w naszym kraju jest już w wieku emerytalnym. - Wielu z nich wciąż jeszcze operuje, bo są sprawni i kochają swój zawód, ale w najbliższych latach będą odchodzić na emeryturę. Tymczasem następców jest zdecydowanie zbyt mało - podkreśla prezes TChP. 

Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że w 2011 r. było w Polsce 9,6 tys. chirurgów, spośród których 8,8 tys. nadal uprawiało swój zawód. Aż 2,2 tys. operatorów było w wieku emerytalnym, czyli niemal 24 proc. Jednocześnie od kilku lat spada liczba młodych adeptów chirurgii ogólnej. Coraz mniej lekarzy przystępuje do egzaminu z tej specjalności. 

W rezultacie pod względem liczby chirurgów w przeliczeniu na mieszkańca jesteśmy obecnie na jednym z ostatnich miejsc w Europie. W USA na 100 tys. osób przypada 39 chirurgów. W Niemczech - 27, we Włoszech - 23, w Szwecji - 20, a w Polsce - zaledwie 15. 

Prof. Krawczyk uważa, że młodzi lekarze nie są zainteresowani chirurgią, ponieważ jest to trudna specjalność, wymagająca wieloletniej praktyki, a coraz mniej intratna finansowo. Po 6 latach specjalizacji lekarz może już operować, ale nie jest jeszcze w pełni samodzielnym chirurgiem. Potrzebuje jeszcze kilku lat praktyki. - Jego uposażenie jest natomiast mniej atrakcyjne niż w wielu innych specjalnościach medycznych, niewspółmierne do jego wysiłku i umiejętności - dodaje specjalista. 

Jego zdaniem, zawód chirurga daje ogromną satysfakcję, a efekty leczenia widoczne są w zasadzie od razu. Chirurdzy muszą być jednak lepiej opłacani, a zabiegi powinny być odpowiednio finansowane. Często tak się nie dzieje. Tymczasem chirurgia wciąż jest podstawową metodą leczenia wielu schorzeń, szczególnie nowotworów.

- Nie jest prawdą, że zabiegi te wykonywane są głównie w centrach onkologicznych. Aż 70 proc. nowotworów operowanych jest poza tymi ośrodkami - podkreśla prof. Krawczyk. 

Kto zatem będzie operował pacjentów onkologicznych, gdy zabraknie chirurgów, jak będzie wyglądało leczenie chorych na nowotwory? - pyta specjalista. Przyznaje, że nowoczesna radioterapia i chemioterapia jest uzupełnieniem leczenia tych pacjentów, jednak dominująca rola chirurgii się na razie nie zmienia. 

66. Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich potrwa do 21 września. Odbędzie się 50 sesji naukowych a w ich ramach - 285 wykładów. W obradach wezmą udział chirurdzy z zagranicy: Niemiec, Francji, USA, Holandii i Wielkiej Brytanii. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum