Prof. Marczyńska: płatna usługa zaszczepienia na Covid-19? To może zmobilizować do szczepień

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia28 czerwca 2021 14:05

Jeśli usługa zaszczepienia przeciwko Covid-19 od któregoś momentu stałaby się płatna, być może zmobilizowałoby to niektórych do szybszego podjęcia decyzji - mówi prof. Magdalena Marczyńska.

  • Sama szczepionka na COVID-19 płatna być nie może, co wynika z unijnych regulacji, ale już usługa polegająca na jej podaniu, owszem - uważa prof. Magdalena Marczyńska
  • Nie jest wykluczone, że osoby zwlekające z zaszczepieniem się zdecydowałyby się na nie szybciej wiedząc, że za chwilę trzeba będzie za podanie preparatu zapłacić z własnej kieszeni - zaznacza
  • Można oczywiście rozważać, czy planowana na wrzesień akcja szczepień w szkołach nie odbędzie się zbyt późno, ale z drugiej strony mamy już wakacje, a z dostępem do punktów szczepień nie ma problemu - dodaje

- Sama szczepionka płatna być nie może, co wynika z unijnych regulacji, ale już usługa polegająca na jej podaniu, owszem. Nie jest wykluczone, że osoby zwlekające z zaszczepieniem się zdecydowałyby się na nie szybciej wiedząc, że za chwilę trzeba będzie za podanie preparatu zapłacić z własnej kieszeni - wskazywała na antenie RMF FM prof. Magdalena Marczyńska z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego WUM, członek Rady Medycznej przy premierze.

Obowiązkowe szczepienia? Dla niektórych - tak

- Owszem, rozmawialiśmy na ten temat na forum Rady Medycznej, ale żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Jeśli w ogóle będą one możliwe, to nie wcześniej niż późną jesienią. Należy także rozważyć, czy taka opcja nie będzie krzywdząca np. dla starszych osób, które nie zaszczepiły się jeszcze ze względu na pewną nieudolność prób zarejestrowania się na szczepienie - zaznaczyła.

- Czy szczepienia przeciwko Covid-19 powinny być obowiązkowe? Uważam, że w przypadku pracowników służby zdrowia oraz osób mających w pracy kontakt z ludźmi - tak - podkreślała.

W jej ocenie wariantu Delta najbardziej powinny się obawiać osoby starsze, z wielochorobowością, a także osoby z niedoborami odporności, czy po przeszczepach, które stanowią wcale niemałą grupę.

- Dzieci, jeśli zostały zaszczepione, nie będą raczej zagrożone. Mają bardzo sprawny układ immunologiczny, zatem powinno się obejść bez problemów. U osób starszych układ immunologiczny działa już inaczej, dlatego przebieg zakażenia wariantem Delta może być poważny - zaznaczyła.

Na razie, jak mówiła, zaszczepione zostało w Polsce co 5-6 dziecko w wieku 12+.

- Można oczywiście rozważać, czy planowana na wrzesień akcja szczepień w szkołach nie odbędzie się zbyt późno, ale z drugiej strony mamy już wakacje, więc trudno mówić o niej teraz. Pamiętajmy też, że nie ma obecnie żadnego problemu z dostępem do punktów szczepień i do szczepionek i tak naprawdę wszystko zależy od decyzji rodziców - oceniła.

- Wiele mówi się o działaniach niepożądanych, ale tych jest niewiele i korzyści ze szczepienia wielokrotnie przewyższają ryzyko - dodała.

Zakażają się zaszczepieni. Co wiemy o tych przypadkach?

Odniosła się również do doniesień z Izraela, gdzie - jak się okazało - ok. 40 proc. nowych zakażeń wariantem Delta dotyczy osób zaszczepionych.

- Poczekajmy na dokładniejsze informacje z tego kraju, ponieważ na razie nie wiemy wielu rzeczy, np., czy zakaziły się osoby po pierwszej dawce, czy też już w pełni zaszczepione. Nie wiemy także, jak przebiega u nich choroba. Nie zapominajmy, że szczepienie ma chronić nie tyle przed samym zakażeniem, ale przed ciężkim przebiegiem Covid-19, hospitalizacją i zgonem - zauważyła.

- Z czym możemy mierzyć się jesienią? Nie warto raczej zadawać pytania, czy nadejdzie czwarta fala. Należy zadać pytanie kiedy to nastąpi. Przypuszczam, że rok szkolny zacznie się normalnie, nauką stacjonarną, ale później może być różnie. Ja osobiście będę przeciwna zamykaniu szkół, ponieważ uważam, że związane z tym szkody przewyższają ryzyko dotyczące zakażeń u dzieci - wskazywała.

- Jeśli jesienią znów pojawią się obostrzenia, powinny one dotyczyć transportu zbiorowego, kin, teatrów, tj. miejsc, w których nie da się zachować dystansu. Powinny one także obowiązywać tych, którzy się nie zaszczepili. Zaszczepieni powinni mieć możliwość normalnego funkcjonowania - podkreśliła.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum