Prof. Maciejewski do pacjenta po przeszczepie twarzy: dziękuję za odwagę i wytrwałość

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2013 10:27

Za odwagę, wytrwałość i charakter podziękował pacjentowi, któremu przeszczepiono twarz w Centrum Onkologii w Gliwicach, szef zespołu rekonstrukcyjnego prof. Adam Maciejewski. Mężczyzna we wtorek (30 lipca) wychodzi ze szpitala. Czeka go dalsza rehabilitacja.

Prof. Maciejewski do pacjenta po przeszczepie twarzy: dziękuję za odwagę i wytrwałość

- Pan Grzegorz wychodzi ze szpitala, przed nim okres rehabilitacji i ciężkiej pracy, ale z tego miejsca chcę mu podziękować za odwagę wytrwałość i charakter. Dziękuję też rodzinie, która go wspierała - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej prof. Adam Maciejewski.

Wyraźnie wzruszony pacjent dziękował lekarzom i całemu zespołowi. Choć nie mówi w pełni wyraźnie, lekarze zapewniają, że funkcja mowy w najbliższych miesiącach wróci. - To kwestia regeneracji struktur nerwowych, która przebiega prawidłowo i w tempie, w jakim byśmy chcieli - powiedział prof. Maciejewski.

Siostra pana Grzegorza dziękowała całemu zespołowi prof. Maciejewskiego oraz matce dawcy "za jej wielkie serce". - Dzięki niej nasz brat mógł żyć i funkcjonować dalej - mówiła. - Trudno wyrazić, jak się cieszymy, że brat może wrócić do domu, do swojego pokoju. Co będzie dalej - zobaczymy, ale jesteśmy z nim i będziemy - powiedziała.

Pan Grzegorz przeszedł poważny wypadek w pracy - 23 kwietnia maszyna do cięcia kamieni amputowała mu większą część twarzy. Obrażenia były tak rozległe, że w dłuższej perspektywie nie miał szans na przeżycie. 15 maja przeprowadzono u niego pierwszy przeszczep twarzy w Polsce, a zarazem pierwszy na świecie ze wskazań życiowych.

Więcej o przeszczepach twarzy: czytaj

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum