Prof. Maciej Krawczyk: poprawmy dostępność do świadczeń w fizjoterapii

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2019 17:05

Wszędzie tam, gdzie terapia stoi na wysokim poziomie i fizjoterapeuci osiągnęli dużą samodzielność zawodową, systemy opieki zdrowotnej są bardzo efektywne. Ważne, by i w Polsce doceniano fizjoterapeutów - mówi prof. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

Prof. Maciej Krawczyk: poprawmy dostępność do świadczeń w fizjoterapii
Prof. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów. Fot. PTWP

Jak przypomina prof. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów (KRF), dobrze prowadzona, dostępna fizjoterapia skraca hospitalizację, zmniejsza absencję chorobową, pozwala pacjentom szybciej powrócić do pracy zawodowej i pełnienia ról społecznych. 

W ocenie prezesa Krajowej Rady Fizjoterapeutów, przez kilkadziesiąt lat fizjoterapia w kraju znajdowała na poboczu medycyny, a to spowodowało, że większość placówek prowadzących fizjoterapię, to gabinety komercyjne, co ogranicza dostępność do zabiegów.

Jak podaje profesor, Polacy wydają na fizjoterapię rocznie ok. 10 mld zł z własnej kieszeni, natomiast na finansowanie tych świadczeń NFZ przeznacza nieco ponad 2 mld zł rocznie. - W krajach rozwiniętych jest odwrotnie. Tam większość świadczeń realizowanych w fizjoterapii i rehabilitacji jest refundowana - mówi prof. Maciej Krawczyk.

Jego zdaniem, aby doszło do poprawy dostępności do zabiegów fizjoterapii konieczna jest zmiana wyceny świadczeń fizjoterapeutycznych. - Dążymy do tego, żeby zwiększyć pieniądze przeznaczane dla pacjentów, którzy najbardziej potrzebują fizjoterapii, czyli w okresie szpitalnym. I chcemy także, żeby system doprowadził do zmiany rozliczania fizjoterapii ambulatoryjnej, dlatego że w tej chwili ona jest bardzo nieefektywna - tłumaczy prezes KRF.

- Moim marzeniem jest, ażeby Polacy uzyskiwali taką samą dobrą jakościowo usługę medyczną w zakresie fizjoterapii na rynku komercyjnym jak i na rynku refundowanym - podsumowuje prof. Maciej Krawczyk.

Wypowiedź zarejestrowana podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 roku).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum