Prof. Lidia Brydak: Szczepić się nie lubimy, a powikłania czyhają

Autor: Gazeta Krakowska, SA/Rynek Zdrowia • • 04 listopada 2009 10:11

Małopolski sanepid apeluje do mieszkańców regionu, by zaszczepili się przeciwko grypie, ale Małopolanie, podobnie jak i mieszkańcy innych regionów krajów, szczepieniami nie są specjalnie zainteresowani.

W 2008 r. zaszczepiło się tylko 3,5 proc. mieszkańców Małopolski, podczas gdy średnia krajowa to 5,2 proc. W tym roku jest podobnie.

Doc. Rafał Niżankowski, wojewódzki inspektor sanitarny w Krakowie, zachęca do szczepień przeciwko grypie sezonowej, przekonując, że  zmniejszają one nie tylko ryzyko zarażenia się tą grypą, ale także pomagają uchronić się przed A/H1N1. Zmniejszają ryzyko zarażenia się tym wirusem o 30 proc.  
Jednocześnie Rafał Niżankowski przypomina, że nieleczona grypa może się źle skończyć. W wyniku powikłań może dojść np. do zapalenia mięśnia sercowego.

Władze co prawda apelują do Małopolan o szczepienie się, ale jednocześnie uspokajają, że w województwie nie ma na razie zagrożenia epidemią. Zapewniają, że w szpitalach na ewentualnych chorych czeka 350 łóżek. Wojewoda na wszelki wypadek zlecił też kupno 5 tys. maseczek ochronnych i tyleż samo par gumowych rękawiczek.

Prof. Lidia Brydak, kierująca Krajowym Ośrodkiem ds. Grypy uważa, że w związku z niską tzw. wyszczepialnością w Polsce powinno się stosować dodatkowe zachęty, np. koszt szczepienia i szczepionki przeciwko grypie powinien być odliczany od dochodu.

Zdaniem prof. Brydak w Polsce niedoceniane są ekonomiczne aspekty leczenia późniejszych powikłań pogrypowych. Jej zdaniem, ze względu na konieczność drogiego leczenia ewentualnych powikłań, szczepieniami powinny być na pewno objęte grupy podwyższonego ryzyka, w tym osoby starsze oraz dzieci (od szóstego miesiąca życia do 18. roku życia).

Jak podkreśla profesor, skuteczność szczepionki przeciwko grypie sezonowej wynosi 70-90 proc. Jeżeli nawet dojdzie do zakażenia wirusem nie będącym w składzie szczepionki na dany sezon epidemiczny, to i tak grypa przebiegnie bez powikłań.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum