Prof. Lewiński: lekarzom rodzinnym bardzo trudno jest rozpoznawać choroby rzadkie

www.rynekzdrowia.pl Autor: PTWP - RynekZdrowia.pl • Źródło: MS, MAK/Rynek Zdrowia   • 18 grudnia 2018 16:02

- Na jakie problemy powinni zwrócić szczególną uwagę lekarze pierwszego kontaktu, kiedy podejrzewają u swoich pacjentów choroby rzadkie z zakresu endokrynologii? Na to pytanie odpowiada prof. Andrzej Lewiński, konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii, kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Prof. Lewiński: lekarzom rodzinnym bardzo trudno jest rozpoznawać choroby rzadkie
Prof. Andrzej Lewiński, konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii; FOT. PTWP

W opinii prof. Andrzeja Lewińskiego lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej bardzo trudno jest rozpoznać u swoich pacjentów choroby występujące rzadko. - Przy nietypowych objawach, dotyczących na przykład braku właściwego rozwoju u dzieci, należy jak najszybciej zwrócić się do pediatrów. Ci z kolei powinni kierować pacjentów do pediatrów metabolicznych - zaznacza konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii.

Prof. Lewiński zwraca uwagę, że dzieci - po właściwym rozpoznaniu choroby endokrynologicznej, powinny być możliwie szybko hospitalizowane w oddziałach endokrynologii i/lub neurologii: - U tych dzieci już od urodzenia mamy do czynienia z dwoma rodzajami zaburzeń - z jednej strony dotyczą one wydzielania hormonów, z drugiej strony są to właśnie zaburzenia neurologiczne - wskazuje specjalista.

- Ocenia się, że wszystkich chorób rzadkich jest obecnie aż 5-8 tysięcy. Wiele tych jednostek chorobowych nie ma nawet swojego numeru w statystycznej klasyfikacji chorób ICD-10. Między innym dlatego diagnozowanie chorób rzadkich przez lekarzy rodzinnych jest bardzo trudne - podkreśla prof. Andrzej Lewiński.

Wypowiedź zarejestrowana podczas debaty redakcyjnej Rynku Zdrowia pt. „Zespoły chorobowe w endokrynologii - wyzwania dla pacjentów, lekarzy i systemu opieki zdrowotnej” (Warszawa, 13 grudnia 2018 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum