Prof. Lew-Starowicz: Edukacja seksualna w szkołach to w naszym kraju utopia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2010 09:08

Akcja "Bezpieczne wakacje" rozpocznie się w środę (9 czerwca) i potrwa do soboty (12 czerwca). Ma propagować wśród młodzieży edukację seksualną.

Prof. Zbigniew Lew-Starowicz

Na warszawskich uczelniach – Uniwersytecie Warszawskim, Politechnice Warszawskiej oraz w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbędą się otwarte wykłady na temat zdrowia reprodukcyjnego, m.in. chorób przenoszonych drogą płciową, nowoczesnej i bezpiecznej antykoncepcji. Akcję zakończy Dzień Promocji Zdrowia Seksualnego, który w sobotę odbędzie się w Warszawie (cykl wykładów w PKiN), Lublinie i Jastrzębiu.

Jak mówili na konferencji prasowej organizatorzy akcji, przy okazji wakacji chcą ponownie zwrócić uwagę na fakt, że w szkole nie ma edukacji seksualnej.

– Edukacja seksualna w szkołach to w naszym kraju utopia. W polskiej szkole będzie tylko wychowanie do życia w rodzinie. Młodzieży trzeba jednak pomóc w zdobywaniu tej wiedzy, ale nie przez szkołę. Najbardziej skutecznie mogą działać media i organizacje pozarządowe – mówił seksuolog prof. Zbigniew Lew-Starowicz.

Podkreślił on, że zagrożeniem dla młodych ludzi są nie tylko choroby przenoszone drogą płciową i nieplanowane ciąże, ale także naiwność, która sprawia, że łatwo można paść ofiarą manipulacji i zostać wykorzystanym.

Od ponad pięciu lat porad dotyczących seksualności, cielesności i dojrzewania udziela młodzieży Grupa Edukatorów Seksualnych „Ponton”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum