Prof. Kuchar o wariancie delta koronawirusa: nie jest bardziej niebezpieczny dla zaszczepionych

Autor: MS • Źródło: PAP27 czerwca 2021 08:21

Wariant delta rozprzestrzenia się głównie wśród osób niezaszczepionych - uważa prof. Ernest Kuchar. I dementuje informację, że jest groźniejszy dla osób, które przyjęły szczepionkę.

Prof. Ernest Kuchar uważa, że wariant delta koronawirusa nie jest bardziej niebezpieczny dla osób, które się zaszczepiły; Fot. PTWP
  •  W Polsce odnotowano dotąd jedynie 90 przypadków zakażenia wariantem delta COVID-19
  • Według informacji podanych przez Instytut Zdrowia Publicznego w Wielkiej Brytanii ma on powodować częstsze zgony wśród zaszczepionych
  • Informację tą dementuje prof. Ernest Kuchar. Twierdzi on, że za taką hipotezą przemawia zła interpretacja danych

     

 

Ekspert z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego uważa, że chociaż w Polsce mamy dopiero ok. 90 zanotowanych przypadków zakażeń wariantem delta, to stanowi on jednak poważne zagrożenie, ponieważ jako bardziej zakaźny w sprzyjających warunkach może się łatwo rozprzestrzenić.

W Wielkiej Brytanii wariant delta odpowiada już za ponad 90 proc. nowych zakażeń, w innych krajach europejskich odsetek zachorowań wywołanych tym wariantem wciąż się zwiększa.

Stopień zakaźności wirusa delta na bieżąco monitoruje m.in. Instytut Zdrowia Publicznego w Wielkiej Brytanii (Public Health England). Według prowadzonych tam analiz epidemiologicznych, wariant delta jest nawet o 40 do 60 proc. bardziej zaraźliwy niż poprzednie mutacje.

Angielski Instytut Zdrowia Publicznego przestrzega przed wariantem delta

Dane opublikowane przez Public Health England wskazują, że śmiertelność z powodu wariantu delta SARS-CoV-2 jest sześciokrotnie wyższa wśród osób w pełni zaszczepionych niż wśród tych, które nigdy nie otrzymały szczepionki.

Prof. Kuchar zapytany o to, czy wariant delta jest groźny również dla zaszczepionych, odpowiedział, że "wariant Delta może przełamać odporność poszczepienną, niektórych osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, jednak osoby zaszczepione są chronione przed ciężkim przebiegiem COVID-19, hospitalizacją i zgonem".

"Śmiertelność spowodowana wariantem delta jest niska zarówno wśród osób nieszczepionych, jak i zaszczepionych. Zastanawiając się, skąd biorą się dane mówiące o większej śmiertelności wśród zaszczepionych, zwracam uwagę, że mówimy o zupełnie odmiennych, trudnych do porównania grupach. Osoby, które chorują mimo szczepienia, to zwykle jednostki najsłabsze, osoby starsze i schorowane, które, jeżeli zachorują na COVID-19, to chorują ciężko chociażby z racji współistniejących schorzeń" - powiedział prof. Kuchar.

Wariant delta nie powoduje większej śmiertelności wśród zaszczepionych

Wskazał, że "w pierwszej kolejności szczepiono grupy ryzyka, idąc od najstarszych grup wiekowych, które nie tylko są w nienajlepszym ogólnym stanie zdrowia, ale jeszcze na szczepienia odpowiadają słabo. Z kolei osoby nieszczepione są przeważnie młodsze i ogólnie zdrowsze. Dlatego spośród tych, którzy zachorują mimo szczepienia, większy odsetek trafia do szpitala".

Jego zdaniem trudno porównywać odsetek zgonów wśród osób ogólnie zdrowych, w sile wieku, z osobami schorowanymi, chociażby zaszczepionymi i trzeba by wziąć poprawkę, że osoby szczepione zdecydowanie rzadziej chorują na COVID-19.

"Konkluzja, że lepiej się nie szczepić jest więc zdecydowanie błędna i wynika ze zbyt powierzchownej analizy danych. A przed kolejną falą zachorowań mogą uchronić nas wyłącznie szczepienia" - podkreślił. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum