Prof. Książyk: leczenie żywieniowe jest jednym z równoprawnych elementów terapii

www.rynekzdrowia.pl Autor: PTWP - RynekZdrowia.pl • Źródło: KL, MAK/Rybnek Zdrowia   • 20 marca 2019 07:52

- Leczenie żywieniowe, określane też od niedawna jako żywienie medyczne, jest jednym z równoprawnych elementów postępowania lekarskiego - zaznacza prof. Janusz Książyk, kierownik Kliniki Pediatrii, Żywienia i Chorób Metabolicznych Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Prof. Książyk: leczenie żywieniowe jest jednym z równoprawnych elementów terapii

- Ostatnio leczenie żywieniowe uległo udoskonaleniu. Polegamy w tym zakresie na wyspecjalizowanych dostępach - do przewodu pokarmowego, a czasami drogą dożylną - aby podać, między innymi, odpowiednią ilość substratów energetycznych, witamin, czy pierwiastków śladowych - wylicza prof. Janusz Książyk.

Zwraca uwagę, że żywienie medyczne można prowadzić dziś w różnych warunkach - zarówno w szpitalu, jak też w domu pacjenta: - Metoda wynika oczywiście z rozpoznania podstawowego oraz zaplecza, jakim dysponujemy - dodaje ekspert.

Wskazuje, że celami odległymi leczenia żywieniowego - w przypadkach pacjentów chorych przewlekle - jest kontynuowanie tej metody w warunkach domowych. - Oczywiście potrzebny jest wtedy wyspecjalizowany zespół oraz odpowiednia logistyka - zastrzega.

I dodaje: - W przypadku dzieci - jeśli chodzi o żywienie pozajelitowe - ma je zapewniony każdy pacjent. Wszystkie dzieci wymagające żywienia medycznego w warunkach domowych są kwalifikowane do stosowania tej metody. Podobne jest w żywieniu drogą przewodu pokarmowego, jeśli jest ono kontynuacją leczenia szpitalnego

- Nieco inaczej sytuacja może wyglądać w przypadku świadczeniodawców niepublicznych, kiedy oczekiwanie na kwalifikację leczenia żywieniowego do refundacji może się przedłużać. Jeśli takiej refundacji nie ma, koszty ponosi świadczeniodawca, co - w mojej opinii - nie jest właściwie - podsumowuje prof. Janusz Książyk.

Rozmowa zarejestrowana podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum