Prof. Krzysztof Warzocha: oddział leczenia bólu w CO zmienił tylko miejsce w strukturach Instytutu

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 02 stycznia 2013 14:51

Oddział leczenia bólu w Centrum Onkologii - Instytucie im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie działa w nowych strukturach. Jak zapewnia dyrektor CO, prof. Krzysztof Warzocha, zmiany te nie spowodowały zmniejszenia dostępu chorych do świadczeń. Przeciwnie - mogą oni liczyć na wszechstronną opiekę onkologiczną, internistyczną i przeciwbólową na każdym etapie choroby nowotworowej.

Prof. Krzysztof Warzocha: oddział leczenia bólu w CO zmienił tylko miejsce w strukturach Instytutu

Z wcześniejszych doniesień medialnych wynikało, że zlikwidowany został Oddział Badania Bólu i Terapii Paliatywnej oraz Szpitalny Zespół Wsparcia, co miało wiązać się z niską wyceną świadczeń z zakresu medycyny paliatywnej.

Informacje te zdementował dyrektor Centrum, prof. Warzocha. W odpowiedzi na pytanie portalu rynekzdrowia.pl przyznał, że CO wprowadziło pewne zmiany zgodnie z realizowanym planem naprawczym, jednak w żaden sposób nie wpływają one na ograniczenie dostępności pacjentów do terapii przecibólowych.

W przesłanym do redakcji piśmie czytamy: "Świadczenia realizowane w ramach Oddziału Medycyny Paliatywnej i Badania Bólu (dotychczas przy Zakładzie Anestezjologii) zostały przeniesione do Oddziału Medycyny Paliatywnej utworzonego w ramach Kliniki Onkologii i Chorób Wewnętrznych CO-I. W powyższym Oddziale kontynuowane jest udzielanie świadczeń zdrowotnych w ramach medycyny paliatywnej dla wszystkich pacjentów wymagających tego rodzaju terapii. Dla chorych nie wymagających hospitalizacji usługi medyczne są świadczone w Poradni Leczenia Bólu.”

Dyrektor Warzocha zapewnił również, że zespół pracujący w ramach obecnego Oddziału Medycyny Paliatywnej Kliniki Onkologii i Chorób Wewnętrznych jest wiodącym zespołem wdrażającym unikatowe w skali kraju metody zabiegowe leczenia bólu zwane interwencyjnymi, a dzięki wprowadzonym zmianom udało się zwiększyć liczbę udzielanych świadczeń zdrowotnych zarówno w Oddziale jak i Poradni Leczenia Bólu.

Profesor podkreślił także, że w ramach utworzonej Kliniki Onkologii i Chorób Wewnętrznych CO-I rozpoczął działalność Oddział Kardiooonkologii oraz Oddział Diagnostyki Onkologicznej. "W Klinice prowadzone jest leczenie chorych u których doszło do rozwoju ciężkich powikłań po leczeniu onkologicznym. Powyższe działania pozwalają na wdrożenie kompleksowego postępowania internistycznego i onkologicznego u chorych na nowotwory, a nie wyłącznie postępowania paliatywnego i przeciwbólowego. Ponadto, wszyscy chorzy leczeni w CO-I mają zapewnioną opiekę zespołu kilkunastu psychoonkologów i psychiatrów" - informuje dyrektor Instytutu.

Krzysztof Warzocha zaznaczył, że Zakład Anestezjologii (obecnie Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii), zgodnie z obowiązującym Statutem i Regulaminem Organizacyjnym CO-I oraz ogólnymi zasadami funkcjonowania oddziałów o takim profilu. obejmuje opieką pacjentów hospitalizowanych w Instytucie znajdujących się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia lub wymagających monitorowania i podtrzymywania podstawowych funkcji życiowych.

Ponadto oddział ten prowadzi opiekę anestezjologiczną nad pacjentami leczonymi chirurgicznie w CO-I, sprawuje stały dyżur reanimacyjny oraz współpracuje z innymi jednostkami i komórkami organizacyjnymi Instytutu w w/w zakresie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum