Prof. Kokoszka: pacjenci psychiatryczni boją się o bezpieczeństwo swojej dokumentacji medycznej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2015 09:11

W ocenie prof. Andrzeja Kokoszki, psychiatry i psychologa, akta pacjentów psychiatrycznych muszą być szczególnie chronione. Inaczej chorzy będą korzystać z pomocy szarlatanów lub w ogóle zrezygnują z leczenia. A taka sytuacja jest wyjątkowo groźna dla społeczeństwa.

Prof. Kokoszka: pacjenci psychiatryczni boją się o bezpieczeństwo swojej dokumentacji medycznej
Fot. Archiwum

Obecnie powstaje centralny system informatyczny zawierający m.in. całą dokumentację medyczną pacjentów. Przewiduje to ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia. Pacjenci psychiatryczni są jednak w szczególnej sytuacji: z badań opinii publicznej wynika, że nic tak nie stygmatyzuje, jak choroba psychiczna - informuje Gazeta Wyborcza.

Jak wyjaśnia prof. Kokoszka, udostępnianie dokumentacji psychiatrycznej w centralnym systemie informatycznym może spowodować groźne następstwa. Szczególnie po ujawnieniu informacji z dokumentacji medycznej pilota Germanwings, który rozbił samolot ze 150 osobami na pokładzie i związanych z tą katastrofą postulatach wprowadzenia obowiązku powiadamiania pracodawcy o zaburzeniach psychicznych pracownika.

Specjalista zwraca uwagę, że pacjenci coraz częściej proszą, by nie zakładać im kart. Obawiają się, że dostęp do nich w centralnym systemie mogą mieć osoby postronne, np. zajmujące się konserwacją systemów informatycznych, a także personel pomocniczy, pracownicy NFZ, lekarze innych specjalności.

Więcej: m.wyborcza.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum