Prof. Jerzy Strużyna: to była transplantacja ze wskazań życiowych

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2013 15:43

To był przeszczep ratujący życie - komentuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl informację o pierwszym złożonym przeszczepie twarzy w Polsce prof. Jerzy Strużyna ze Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Szpitala Powiatowego w Łęcznej, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii plastycznej.

Prof. Jerzy Strużyna: to była transplantacja ze wskazań życiowych

Zdaniem profesora Strużyny, istnieją dwa aspekty tej sprawy: pierwszy z nich ma wymiar organizacyjny.

- To olbrzymi trud, żeby zebrać zespół stale gotowy do wykonania przeszczepu. Należy pamiętać, że mówimy o przeszczepie interwencyjnym, nie planowym. Po raz pierwszy na świecie w sposób pilny i nagły odtworzono środkowy i górny segment twarzy po urazie - zaznacza specjalista.

- Skomplikowany był również sam zabieg - dodaje ekspert. - Pierwotnie, po odcięciu części twarzy, próbowano ją w innym szpitalu replantować, czyli
przyszyć. To się nie udało. Z tego powodu w Centrum Onkologii w Gliwicach musiano wykonać przeszczep twarzy z pewnym opóźnieniem. Mamy tu do czynienia z ewenementem w skali światowej, jakim jest odtworzenie twarzy po urazie. Dotychczas takie zabiegi były wykonywane zawsze u chorych po chorobach onkologicznych, po ciężkich oparzeniach, zniekształceniach. Jednak ci pacjenci byli do przeszczepień przygotowani. Tutaj wszystko odbywało się na "ostro" - podkreśla prof. Strużyna.

Interwencja gliwickich lekarzy wynikała z nagłości postępowań uwarunkowanych zagrożeniem życia.

- Przeszczepiono części kości czołowej, kości oczodołu, kości szczęki i wszystko to z pokrywającymi powłokami. To był bardzo rozległy zabieg, który pozwoli pacjentowi żyć. Bez tej operacji mogło dojść u niego do groźnych powikłań i zgonu - dodaje konsultant.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum