Prof. Jerzy Kozielski: POChP jest chorobą postępującą

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2019 08:01

- Największe wyzwania, które stoją obecnie przez pulmonologami dotyczą terapii przewlekłych chorób układu oddechowego - podkreśla prof. Jerzy Kozielski z Katedry i Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. S. Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Jerzy Kozielski: POChP jest chorobą postępującą
Prof. Jerzy Kozielski; FOT. PTWP

- Wprawdzie pojawiają się nowe leki dedykowane pacjentom cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) i śródmiąższowe choroby płuc, ale dostęp do nich wciąż jest ograniczony - mówi prof. Jerzy Kozielski.

Podkreśla, że zgodnie z danymi pochodzącymi z wybranych krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, odsetek hospitalizowanych pacjentów z powodu chorób układu oddechowego jest bardzo wysoki. Leczenie szpitalne dotyczy nie tylko ostrych chorób, ale także chorób przewlekłych.

Specjalista dodaje, że równie wysoki jest odsetek zgonów, których przyczynę stanowią choroby układu oddechowego, a pacjenci nie umierają jedynie z powodu raka płuca, ale także innych chorób płuc, takich jak chociażby POChP.

- Szacuje się, że w Polsce mamy ponad 2,5 mln chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Choroba ta dotyka ponad 10 proc. osób powyżej 40. roku życia, głównie palących papierosy. Jeszcze kilka lat temu na POChP znacznie częściej chorowali mężczyźni niż kobiety, dziś jednak płeć nie jest czynnikiem sprzyjającym zachorowaniu. Równie często na POChP zapadają panie, jak i panowie - wyjaśnia prof. Kozielski.

Zwraca uwagę, że w Polsce od kilku lat obserwuje się spadek liczby osób palących wśród mężczyzn, a wzrost wśród kobiet, co może wpływać na fakt, iż panie "dogoniły" panów w częstości zachorowań na POChP.

- Musimy pamiętać, że POChP jest chorobą postępującą, a głównym elementem wpływającym na jej przebieg są zaostrzenia. Duże nadzieje wiąże się dziś z powstającymi terapiami, których celem jest ograniczenie występowania częstości tych zaostrzeń - podkreśla prof. Kozielski.

Wypowiedź zanotowana podczas sesji pt: "Wybrane choroby płuc" w ramach IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum