Prof. Jassem: e-papierosy są także szkodliwe

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2014 09:49

Prof. Jacek Jassem z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, który kilka lat temu wypowiedział wojnę tradycyjnym papierosom, teraz chce walczyć z ich elektronicznymi odpowiednikami. Jego zdaniem e-papierosy powinny być zakazane w miejscach publicznych.

Prof. Jassem przypomina, że jeszcze niedawno koncerny produkujące "prawdziwe" papierosy także zaprzeczały ich szkodliwości, jednak badania jednoznacznie wykazały, że palenie tytoniu jest zabójcze dla naszego zdrowia.

Czy substancje zawarte w e-papierosach są nieszkodliwe? Nie przeprowadzono żadnych badań, które by to potwierdziły, a ich produkcja nie podlega kontroli stosowanej np. dla wyrobów medycznych. Zdaniem onkologa odpowiedź na to, czy e-papierosy rzeczywiście nie mają wpływu na nasze zdrowie, wymaga wielu lat obserwacji. Lepiej więc zacząć działać już teraz niż udawać, że problem nie istnieje.

Prof. Jassem zauważa, że e-papierosy promują modę na palenie i nie tylko nie pomagają rzucić nałogu, ale wręcz mogą być jego początkiem. E-papierosy zawierają nikotynę, która ma uzależniające i toksyczne działanie, np. zwęża naczynia krwionośne i przyspiesza akcję serca. Oprócz tego e-papierosy promują prawdziwe palenie.

Jak informuje Gazeta Wyborcza Ministerstwo Zdrowia przy najbliższej nowelizacji Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zdrowia będzie chciało wprowadzić zapis stanowiący o tym, by wyroby zawierające nikotynę, a niebędące wyrobami tytoniowymi, były rejestrowane jako produkty lecznicze, zaś inhalatory - jako wyroby medyczne. Ma to spowodować kontrolę wyrobów i odpowiedzialność dostawców, a równocześnie uregulować sposób dystrybucji i dostępność tylko dla osób pełnoletnich.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum