Prof. Jan Oleszczuk o umieralności okołoporodowej w Polsce

Autor: RZ • • 22 września 2009 20:19

Niedawno publikowaliśmy artykuł dotyczący umieralności okołoporodowej w Polsce. W uzupełnieniu do tego materiału, prof. Jan Oleszczuk, lubelski konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa, przesłał nam komentarz wraz ze szczegółowymi danymi nie tylko z woj. lubelskiego, ale i całej Polski.

Prof. Jan Oleszczuk o umieralności okołoporodowej w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dane i wskaźniki załączmy w formie graficznej prezentacji – pod poniższym tekstem prof. Jan Oleszczuka:

Po przeczytaniu w portalu rynekzdrowia.pl tekstu na temat umieralności okołoporodowej w różnych województwach przekazuję (w załączonej prezentacji – red.) dane o aktualnej sytuacji perinatalnej w województwie lubelskim na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Bilans ten obejmuje lata 2001-2008.
W okresie 2001-2008 województwo lubelskie trzykrotnie zajmowało I miejsce w Polsce w zakresie umieralności okołoporodowej (najniższa umieralność w Polsce) ,dwukrotnie II miejsce, jeden raz IV, jeden raz XI oraz jeden raz XII miejsce (Tab. 1).
Bilans dla poszczególnych lat przedstawiają tabele 2-9. Z bilansu tego wynika, że województwo lubelskie nie straciło pozycji lidera, a jedynie wynik za lata 2001-2008 jest o 0,05 ‰ gorszy od województwa mazowieckiego.
Ponadto, w związku z informacją w portalu rynekzdrowia.pl informuję, że w woj. lubelskim nigdy nikomu nie odmówiono badania prenatalnego.
Analizując wyniki umieralności okołoporodowej wskazana byłaby ocena w jakim stopniu osiągnięte wyniki są efektem przerwań ciąży oraz jaka jest sytuacja społeczno-ekonomiczna w danym regionie – bogate regiony, bogate województwa są zawsze w dużo lepszej sytuacji. Wyniki ekonomiczne są przekazywane przez GUS a także przez Europejski Urząd Statystyczny w Luksemburgu, np. urząd ten ocenił województwo lubelskie jako najbiedniejszy region w Unii Europejskiej w 2006 roku.
Obecnie dochód na gospodarstwo domowe plasuje Lubelskie na ostatnim miejscu w Polsce; na ochronę zdrowia przypada w tym regionie miesięcznie na jednego mieszkańca nie więcej niż 114 zł.
Bardzo dobre wyniki perinatalne woj. lubelskiego są efektem Trójstopniowej Opieki Perinatalnej wprowadzonej w województwie lubelskim 16 lipca 1993 roku. Był to pierwszy udokumentowany system Trójstopniowej Opieki Perinatalnej w Polsce.
Niedostatki systemu Trójstopniowej Opieki Perinatalnej (to problem ogólnoświatowy) w przypadku ciężkich krwotoków poporodowych zostały w województwie lubelskim zlikwidowane poprzez wprowadzenie Lubelskiego Systemu Błyskawicznego reagowania w Ciężkich Krwotokach Poporodowych, któremu nadaliśmy międzynarodową nazwę: Post Partum Haemorrhage Special Weapons and Tactics (PPH SWAT). W systemie tym zastosowaliśmy policyjne rozwiązanie SWAT w stosunku do najczęstszego zabójcy matek – krwotoku.
Nasze wyniki nasze publikujemy w Polsce i na świecie, m.in. za trzy tygodnie na Światowym Kongresie FIGO w Kapsztadzie.
Lubelski System Trójstopniowej Opieki Perinatalnej rozwinął się na skalę międzynarodową: Weronika i Wiktoria, bliźniaczki syjamskie ze Stalowej Woli, urodzone 26 maja 1999 r. w Lublinie zostały szczęśliwie rozdzielone w Children's Hospital of Philadelphia (USA). Dziewczynki mają 10 lat i rozwijają się bardzo dobrze. W sytuacjach trudnych wspomagamy także inne województwa przyjmując ciężarne z ciążą zagrożoną lub też udzielając konsultacji.

Prof. Jan Oleszczuk, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa w woj. lubelskim.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze