Prof. Jakubaszko: ratownicy nie są uprawnieni do stwierdzenia zgonu w karetce

Autor: DZiennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 06 sierpnia 2013 12:21

55-letni mężczyzna zmarł w karetce w czasie transportu do szpitala po wypadku, do którego doszło na drodze S1 niedaleko Siewierza. Ratownicy z karetki pogotowia zawrócili na miejsce wypadku, wynieśli ciało na pobocze i tam pozostawili. Cała sprawa budzi wiele kontrowersji.

Prof. Jakubaszko: ratownicy nie są uprawnieni do stwierdzenia zgonu w karetce

Zdaniem prof. Juliusza Jakubaszko, byłego konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny ratunkowej, jeżeli pogotowie dojeżdża na miejsce wypadku i ratownicy widzą, że zgon nastąpił na miejscu zdarzenia, powinni zawiadomić policję, która wzywa koronera. Natomiast w sytuacji kiedy poszkodowany jest przytomny, a w trakcie transportu do szpitala traci przytomność czy umiera - ratownicy nie są uprawnieni do stwierdzenia zgonu.

Czyt.: Ratownicy zostawili ciało zmarłego na poboczu

- Zgon może stwierdzić jedynie lekarz. Ratownicy powinni podjąć akcję reanimacyjną, a karetka powinna dojechać do szpitala. Dopiero tam przejmują poszkodowanego lekarze. Wtedy jest to już problem szpitala, a nie ratowników - mówi prof. Jakubaszko w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim.

Zdaniem profesora ratownicy powinni mimo wszystko jechać do szpitala przeprowadzając resuscytację. Czy mają prawo od niej odstąpić? Jak mówi prof. Jakubaszko - to jest sporna kwestia. W tym zakresie obowiązuje bardzo niedoskonałe prawo.

Ratownicy podejmują akcję krążeniowo-oddechowo-mózgową, czyli medyczne czynności ratunkowe, które powinny być utrzymane do momentu, aż karetka dojedzie do szpitala, a poszkodowany zostanie przejęty przez lekarza. Jeżeli ratownicy na własną rękę wróciliby na miejsce wypadku i zostawili poszkodowanego, który ich zdaniem nie żyje, to zostawiają poszkodowanego w trakcie zatrzymania krążenia. Ratownicy nie są uprawnieni do stwierdzenia zgonu.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum