Prof. Jackowska: teleporady nie są wskazane szczególnie w przypadku małych dzieci

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 16 września 2020 21:01

Jak już informowaliśmy, eksperci z Zespołu Continue Curatio przekazali resortowi zdrowia rekomendacje dotyczące sytuacji, w których telewizyta nie jest wystarczającą formą świadczeń medycznych i apelują do pacjentów o kontynuowanie leczenia oraz niebagatelizowanie objawów. Rekomendacje dotyczące pediatrii przygotowała prof. Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii.

Prof. Jackowska: teleporady nie są wskazane szczególnie w przypadku małych dzieci
Prof. Teresa Jackowska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii

- Podstawowym celem zgłaszania się rodziców z dziećmi do poradni są badania profilaktyczne oraz szczepienia ochronne. Obecnie zauważa się znaczne opóźnienie w wykonywaniu szczepień. Kolejnym problemem są opóźnienia w wykonywaniu bilansów zdrowia dziecka. Znaczna część nieprawidłowości, takich jak: wady postawy, wady wzroku, próchnica nie jest wykrywana albo jest wykrywana z opóźnieniem - wskazuje prof. Teresa Jackowska, pediatra, hematolog i onkolog dziecięcy, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii.

Dodaje: - Wiele dzieci trafia do szpitali w stanie cięższym niż to miało miejsce przed pandemią, ponieważ wydłuża się czas od wystąpienia objawów do dotarcia do lekarza. Jeżeli chodzi o szpitale ogólnopediatryczne przyjmujące pacjentów z infekcjami to sytuacja jest dobra.

- Należy jednak zastanowić się, co będzie, gdy jesienią powrócą wirusowe zakażenia górnych dróg oddechowych takie jak: grypa, zakażenie RSV, również choroby zakaźne takie jak: ospa wietrzna, odra. Tutaj może wystąpić problem z hospitalizacją dzieci, bo w tej chwili dzieci wysoce zakaźne były hospitalizowane na przystosowanych do tego oddziałach w szpitalach zakaźnych - zaznacza konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii.

- Jeśli chodzi o oddziały specjalistyczne to w większości przypadków nie ma problemu z przekazaniem dziecka na odział. Oddziały specjalistyczne są otwarte i przyjmują pacjentów. Proponujemy zwiększenie znaczenia tak zwanych pobytów jednodniowych, kiedy to zarówno pacjent, jak i lekarz są przygotowani na wykonanie dużej ilości badań, co pozwala na wykonanie dokładnej diagnostyki i wypisanie pacjenta z oddziału w ciągu jednego dnia - podkreśla ekspertka.

Zwraca uwagę, że szczególnie w przypadku małych dzieci teleporada, oparta na subiektywnej ocenie objawów przez rodzica. nie jest wskazana. - Również u dzieci starszych nie wszystko można zdiagnozować i leczyć za jej pomocą. Ordynatorzy i konsultanci wojewódzcy alarmują, że teleporada skutkuje niejednokrotnie podejmowaniem niewłaściwej decyzji, np. stosowaniem zbędnej antybiotykoterapii u dzieci lub nieuzasadnionym kierowaniem do izby przyjęć celem zbadania dziecka - podsumowuje prof. Teresa Jackowska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum