Prof. Jackowska o zlecaniu leków dożylnie lub domięśniowo u dzieci. "Pielęgniarka powinna odmówić"

Autor: oprac. IB • Źródło: NIPiP, Rynek Zdrowia05 listopada 2021 16:54

Pielęgniarki otrzymujące zlecenie na podanie dziecku antybiotyku drogą dożylną lub domięśniową powinny odmawiać wykonania zlecenia lekarskiego - wskazuje w swoim stanowisku konsultant krajowa w dziedzinie pediatrii.

Zlecanie leków/antybiotyków domięśniowo u dzieci jest niebezpieczne i okrutne - ocenia konsultant krajowa Fot. Shutterstock
  • Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych opublikowała stanowisko konsultant krajowej w dziedzinie pediatrii, prof. Teresy Jackowskiej dot. iniekcji dożylnych/domięśniowych u dzieci w wieku 0-18 lat, w domu pacjenta i w opiece ambulatoryjnej (w gabinecie zabiegowym)
  • Zlecanie leków/antybiotyków domięśniowo u dzieci, zarówno w opiece ambulatoryjnej, jak i w szpitalu, nie powinno mieć miejsca - podkreśla konsultant krajowa
  • To niebezpieczne i okrutne, a wykonanie kilka razy w ciągu doby iniekcji domięśniowych jest dodatkowo narażeniem dziecka na ogromny stres, ból i cierpienie, a także możliwość powikłań miejscowych i ogólnych - zaznacza
  • Jeśli stan dziecka jest średni lub ciężki, ma ono wskazanie do podawania antybiotyku drogą parenteralną. Należy wówczas skierować dziecko w trybie pilnym do szpitala, gdzie otrzyma antybiotyk dożylnie - wyjaśnia
  • Pielęgniarki otrzymując zlecenie na podanie antybiotyku drogą dożylną lub domięśniową powinny w takich przypadkach odmawiać wykonania zlecenia lekarskiego, a powyższe błędy w zleceniach lekarskich powinny być zgłaszane do konsultanta wojewódzkiego i/lub krajowego w dziedzinie pediatrii - dodaje

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych opublikowała stanowisko konsultant krajowej w dziedzinie pediatrii, prof. Teresy Jackowskiej, z dnia 3 listopada br. dotyczące iniekcji dożylnych/domięśniowych u dzieci w wieku 0-18 lat, w domu pacjenta i w opiece ambulatoryjnej (w gabinecie zabiegowym).

"Iniekcje dożylne i domięśniowe u dzieci tylko w warunkach szpitalnych i w sytuacjach ratowania życia"

- Wykonywanie iniekcji dożylnych i domięśniowych w domu pacjenta, czy w gabinecie zabiegowym uważam za nieuzasadnione i niedopuszczalne. Mogą być one wykonywane w warunkach szpitalnych oraz przez personel Pogotowia Ratunkowego w sytuacjach ratowania życia - podkreśla w stanowisku prof. Jackowska.

Jak zauważa, stosowanie leków dożylnie lub domięśniowo, w tym anybiotyków, wskazuje na poważny stan dziecka - nie ma możliwości podania leków doustnie. W takich przypadkach konieczna jest pilna hospitalizacja małego pacjenta. Należy o tym fakcie poinformować rodziców i skierować dziecko do szpitala.

"Zlecanie antybiotyków domięśniowo jest okrutne i niebezpieczne dla dzieci"

- Zlecanie leków/antybiotyków domięśniowo u dzieci jest niebezpieczne i okrutne, a wykonanie kilka razy w ciągu doby iniekcji domięśniowych jest dodatkowo narażeniem dziecka na ogromny stres, ból i cierpienie, a także możliwość powikłań miejscowych i ogólnych - zaznacza w stanowisku prof. Jackowska.

- Takie postępowanie jest nie tylko nieetyczne, ale co najważniejsze, niezgodne z rekomendacjami. Zlecanie leków/antybiotyków domięśniowo u dzieci, zarówno w opiece ambulatoryjnej, jak i w szpitalu, nie powinno mieć miejsca - podkreśla konsultant krajowa.

Czytaj też: Prezydent Zamościa apeluje na Facebooku. Możesz pomóc w znalezieniu obsady pediatrii? Zadzwoń

Jakie sytuacje stanowią wyjątek?

Jak wskazuje w swoim stanowisku prof. Jackowska, wyjątek stanowi:

  • jednorazowe podanie leku ratującego życie we przypadku trudności z uzyskaniem dojścia dożylnego;
  • chemioprofilaktyka choroby menigokokowej polegająca na profilaktycznym podaniu antybiotyku osobom z bliskiego otoczenia chorego (oraz w pewnych przypadkach samemu choremu). Ma ona za zadanie likwidację potencjalnego nosicielstwa nosogardłowego N. meningitidis w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia wtórnych przypadków zakażeń. Chemioprofilaktyka jest zalecana wszystkim osobom, które w ciągu 7 dni poprzedzających zachorowanie miały bliski kontakt z chorym
  • w uzasadnionych przypadkach na zlecenie lekarzy specjalistów z innych dziedzin pediatrii.

"Pielęgniarka ma prawo odmówić wykonania zlecenia lekarza, jeśli jest ono niebezpieczne dla dziecka"

- Jeśli stan dziecka jest dobry, a ma ono wskazanie do podania antybiotyku, należy zlecić antybiotyk doustnie, zgodnie z rekomendacjami. Najczęstszą przyczyną zlecania antybiotyku drogą domięśniową u dzieci jest zapalenie oskrzeli. Tymczasem częściej są to zakażenia wirusowe, w których podanie antybiotyku jest nieuzasadnione drogą doustną, a tym bardziej domięśniową - przypomina konsultant krajowa.

- Jeśli stan dziecka jest średni lub ciężki, ma ono wskazanie do podawania antybiotyku drogą parenteralną. Należy wówczas skierować dziecko w trybie pilnym do szpitala, gdzie otrzyma antybiotyk dożylnie, zgodnie z rekomendacjami - zaznacza.

- Pielęgniarki i pielęgniarze otrzymując zlecenie na podanie antybiotyku drogą dożylną lub domięśniową powinni w takich przypadkach odmawiać wykonania zlecenia lekarskiego, mają bowiem prawo odmawiać zleceń, które mogą być niebezpieczne dla dziecka - podkreśla prof. Jackowska.

Czym grozi nieprzestrzeganie przez lekarza zaleceń konsultanta krajowego?

Jak zauważa, w takiej sytuacji pielęgniarka powinna poinformować rodziców dziecka o swojej decyzji i skierować dziecko do szpitala. Ponadto powyższe błędy w zleceniach lekarskich powinny być zgłaszane do konsultanta wojewódzkiego i/lub krajowego w dziedzinie pediatrii.

Dodaje, że nieprzestrzeganie przez lekarza zaleceń konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii naraża go na konsekwencje - odpowiedzialność na nieumyślne narażenie dziecka na uszczerbek zdrowia lub zagrożenie życia. Takie sytuacje powinny być zgłaszane do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej przy Okręgowej lub Naczelnej Izbie Lekarskiej.

Czytaj też: Prof. Jackowska: teleporady nie są wskazane, szczególnie w przypadku małych dzieci

Czytaj też: RSV wraca po lockdownie. Niebezpieczny wirus atakuje dzieci. Szczególnie narażone dwa roczniki

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum