Prof. Izydorczyk popiera działania OZZP związane z ustawową regulacją zawodu psychologa

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2021 17:37

Doprecyzowanie kryteriów zawodu psychologa stanowi warunek konieczny do spełnienie standardów świadczenia usług zdrowotnych - twierdzi prof. Bernadetta Izydorczyk.

Prof. Izydorczyk popiera działania OZZP związane z ustawową regulacją zawodu psychologa
Prof. Bernadetta Izydorczyk popiera działania OZZP w sprawie regulacji zawodu psychologa; FOTO: Shutterstock
  • Prof. Bernadetta Izydorczyk popiera działania OZZP związane z regulacją ustawową zawodu psychologa
  • Doprecyzowanie kryteriów zawodu psychologa stanowi warunek konieczny do spełnienie standardów świadczenia usług zdrowotnych
  • Konsultant Krajowy w dziedzinie psychologii klinicznej apeluje do praktyków o wspieranie działań zmierzających do uregulowania statusu prawnego psychologów

 Prof. Bernadetta Izydorczyk, konsultant krajowy w dziedzinie psychologii klinicznej skierowała list do Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów (OZZP), w którym, jak sama przyznaje, popiera działania OZZP związane z regulacją ustawową zawodu psychologa.

- W związku z toczącymi się pracami nad ustawą o zawodzie psychologa w ramach powstałego Parlamentarnego Zespołu ds. Ustawowego Uregulowania Zawodu Psychologa, jako konsultant krajowy wraz z konsultantami wojewódzkimi w dziedzinie psychologii klinicznej, chcieliśmy wyrazić nasze poparcie dla inicjatywy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów we wskazanym powyżej obszarze - czytamy w nadesłanym piśmie.

Trzeba doprecyzować kryteriów zawodu psychologa 

Jednocześnie prof. Bernadetta Izydorczyk podkreśla, że doprecyzowanie kryteriów zawodu psychologa stanowi warunek konieczny do spełnienie odpowiednich standardów świadczenia usług zdrowotnych. - Prace nad uregulowaniem zawodu psychologa są szczególnie istotne w dobie pandemii, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na całościowe, a zarazem profesjonalne usługi psychologiczne (diagnozę i terapię psychologiczną) - zaznacza autorka pisma,

Konsultantka krajowa przyznaje też, że ustawa jest niezbędna do uporządkowania warunków dopuszczalności wykonywania zawodu psychologa, rynku usług psychologicznych a także klarownego systemu ich rozliczania i weryfikacji. - Powołanie samorządu zawodowego jest niezbędne i daje możliwość reprezentacji środowiska psychologów wobec organów administracji państwowej - czytamy w liście.

Ponadto prof. Bernadetta Izydorczyk zachęca w liście psychologów, zwłaszcza praktyków klinicznych, do wspierania działań zmierzających do uregulowania statusu prawnego psychologów. - Troska o pacjenta i zapewnienie dostępu do usług wykwalifikowanych i wykształconych psychologów są kluczowe dla efektywnej prewencji oraz terapii problemów emocjonalnych, trudności społecznych i objawów zaburzeń psychicznych – podkreśla w piśmie skierowanym do OZZP.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum