Prof. Imiela: interniści powinni się szkolić wspólnie z geriatrami

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2015 12:47

Specjaliści chorób wewnętrznych leczą w Polsce rocznie ok. 1,2 mln pacjentów, wśród których aż połowa to osoby w wieku powyżej 65. roku życia - podkreślał w trakcie I Forum Rynku Seniora (Warszawa, 18 czerwca 2015 r.) prof. Jacek Imiela, konsultant krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych.

Prof. Imiela: interniści powinni się szkolić wspólnie z geriatrami
Prof. Jacek Imiela FOT. PTWP

Co więcej, w opinii prof. Imieli w naszym kraju chorych w podeszłym wieku leczą najczęściej właśnie interniści. Wynika to między innymi z faktu, że w Polsce brakuje geriatrów. Nie jest to jednak jedyna przyczyna tego stanu rzeczy.

- Bez wątpienia interniści są dobrze przygotowani do leczenia seniorów. W zasadzie lekarze wielu specjalności, np. chirurdzy, pod części są także geriatrami, trafiają do nich bowiem coraz starsi pacjenci - tłumaczył konsultant krajowy. - Musimy m.in. zmierzyć się z wielochorobowością oraz wielololekowością w przypadku tych osób.

Profesor przypomniał, że zgodnie z badaniami międzynarodowymi, u 50 proc. pacjentów po ukończeniu 65. roku życia występują co najmniej dwie choroby, natomiast ok. 25 proc. z nich przyjmuje po kilka leków stosowanych w chorobach przewlekłych.

W opinii prof. Imieli jest kilka sposobów na poprawę sytuacji kadrowej w geriatrii oraz - konieczne ze względów demograficznych - zwiększenie liczby specjalistów zajmujących się seniorami cierpiącymi na różne jednostki chorobowe, a tym samym ułatwienie chorym dostępu do tego rodzaju świadczeń.

- Należy m.in. poszerzyć edukację internistów o wiedzę z zakresu geriatrii. Konieczne wydaje się też znaczne skrócenie ścieżki kształcenia - internista z pięcioletnim doświadczeniem w tej specjalizacji powinien w ciągu roku zrobić specjalizację z geriatrii. Niezbędne są także wspólne szkolenia oraz konferencje internistów i geriatrów - wyliczał prof. Imiela.

Dodał: - Kolejnym ważnym elementem tej opieki są konsultanci geriatryczni w szpitalach. Istnieje też potrzeba tworzenia oddziałów internistycznych z pododdziałami geriatrycznymi. Uważam natomiast, że błędem jest uruchamianie oddziałów geriatrycznych w miejsce internistycznych.

- Oczywiście wyższa niż obecnie powinna być wycena procedur w internie i geriatrii. Z drugiej strony coraz większa liczba starszych pacjentów wymaga odpowiedniego podejścia lekarzy do tej grupy chorych - leczenia całościowego, kierowania na rehabilitację, opiekę paliatywną, długoterminową czy socjalną - zaznaczył prof. Imiela.

Organizatorem I Forum Rynku Seniora jest wydawca i redakcje portalu rynekseniora.pl oraz miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum