Prof. Horban: szczepionki przeciw Covid-19 są skuteczne, bezpieczne i ratują życie

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 08 grudnia 2020 11:03

- Zapewniam, że szczepionki przeciw SARS-CoV-2 są bezpieczne, skuteczne i co najważniejsze chronią ludzi przed śmiercią - mówił we wtorek, 8 grudnia, podczas konferencji prasowej doradca prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Prof. Horban: szczepionki przeciw Covid-19 są skuteczne, bezpieczne i ratują życie
Prof. Andrzej Horbn: - Dla ludzi starszych wystarczającą zachętą powinno być to, że się ochronią przed chorobą, a często też przed śmiercią. Fot. Screen/PTWP

Ekspert podkreślił, że jest bardzo zdziwiony, że w przypadku takiego zagrożenia, jakie dziś mamy, trzeba przekonywać ludzi "do czegoś co jest oczywistością". - Szczepienia przecież ratują życie - mówił.

Dodał: Dla nas jest jasne, jeśli mamy dane, że u osób powyżej 70 roku życia zakażenie koronawirusem w 25-30 proc. kończy się śmiercią, to w tej sytuacji niezaszczepienie tych ludzi byłoby bardzo nieroztropne.

- Szczepienia w Polsce zaczynamy od grup najbardziej narażonych, ponieważ dane dotyczące zgonów są niepokojące. W tej chwili mamy zdublowaną liczbę zgonów w porównaniu do tej, jaka była w analogicznym okresie w minionych latach. Znaczna część umierających to osoby, których śmierć spowodował Covid-19, ale druga grupa, to ci chorzy, którzy przez Covid-19 mają utrudniony dostęp do służby zdrowia. To szczepionka i w tym zakresie nam pomoże, przywróci nam normalność - wyjaśnił ekspert.

Jednocześnie podkreślił, że współczesne szczepionki, w tym te chroniące przed Covid-19 są bezpieczne.

Zdaniem prof. Horbana, technologia, z której obecni e korzystają naukowcy pracujący nad szczepionkami jest znakomita. Oparta o rozwijającą się wiedzę jaką jest genetyka i wakcynologia.

- Trudno kogoś przekonywać do oczywistości, jaką są szczepionki chroniące nas przed tym wirusem. Dla ludzi starszych wystarczającą zachętą powinno być to, że się ochronią przed chorobą, a często też przed śmiercią; dla młodszych, że nie będą zarażali swoich rodziców i dziadków, co pozwoli im się cieszyć swoją rodziną - spuentował ekspert.

Zaznaczył też, że nie ma co na to liczyć, że zaszczepimy wszystkich Polaków. To będzie proces długotrwały, bo nikt nie wyprodukuje natychmiast tylu dawek szczepionek, ile jest potrzebnych. Dodatkowo potrzebne są kadry i czas na wyszczepienie całej populacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum