Prof. Horban: powrót dzieci i studentów do szkół powiązany ze wzrostem zachorowań

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 października 2020 21:23

Wzrosty zachorowań na koronawirusa były powiązane z rozpoczęciem roku szkolnego i z powrotem studentów na uczelnie - ocenił w czwartek (15 października) krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban. Wyjaśnił, że ma to związek m.in. ze zwiększoną ilością pasażerów w komunikacji miejskiej.

Prof. Horban: powrót dzieci i studentów do szkół powiązany ze wzrostem zachorowań
Fot. Shutterstock

Prof. Horban mówił w TVP Info, że "w całej Europie toczą się bardzo długie i burzliwe dyskusje o tym, czy i jakie wprowadzać restrykcje w szkołach". - Wiemy, że dzieci bardzo rzadko chorują na koronawirusa, a jeśli już, to łagodnie. Ale są też drogą transmisji - zauważył.

Prof. Horban wyraził opinię, że duże wzrosty zachorowań na koronawirusa w Polsce były powiązane z rozpoczęciem roku szkolnego 1 września. - Dwa tygodnie po nim nastąpił pierwszy duży wzrost, a następny zaraz po 1 października, kiedy do szkół wrócili studenci - wskazywał.

- To się idealnie komponuje ze zwiększeniem liczby osób podróżujących np. środkami komunikacji miejskiej. Dlatego to zjawisko (zwiększonej ilości zakażeń - PAP) obserwujemy w dużych miastach, tam, gdzie jest dużo osób na relatywnie małej przestrzeni - przekonywał profesor.

Zaznaczył jednocześnie, że teraz wszyscy powinni bardzo starannie przestrzegać zasad. Dlatego, że - wyjaśnił - "pojemność wszystkich zakładów służby zdrowia, szpitali, poradni, też jest ograniczona". - Nie można dopuścić do tego, żeby ten system się załamał - podkreślił.

O zmianach dotyczących szkół poinformowali w czwartek na wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.

Według nowych zasad, od poniedziałku 19 października uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy chodzą do szkoły na terenie objętym strefą czerwoną, będą mieli lekcje na odległość. Z kolei uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy uczą się w placówkach objętych strefą żółtą, będą uczyli się w trybie mieszanym (częściowo zdalnie, częściowo stacjonarnie). Zmiany w funkcjonowaniu tych szkół będą obowiązywały do czasu obowiązywania strefy żółtej i czerwonej na danym terenie. 

PAP - Dorota Stelmaszczyk

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum