Prof. Horban: liczba zakażeń powinna spadać do 3-4 tys. dziennie, ale to i tak dużo

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 grudnia 2020 20:47

W tej chwili w służbie zdrowia nie ma żadnego kłopotu, poza pewnym bezwładem organizacyjnym. Działa teleporada, w miarę sprawnie działa też system transportu i bardzo sprawnie działa system opieki szpitalnej - powiedział w poniedziałek (7 grudnia) prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. koronawirusa.

Prof. Horban: liczba zakażeń powinna spadać do 3-4 tys. dziennie, ale to i tak dużo
Fot. Shutterstock

Prof. Horban przekonywał w TVP Info, że w służbie zdrowia "w tej chwili nie ma żadnego kłopotu, poza pewnym bezwładem organizacyjnym".

Jak mówił główny doradca premiera ds. koronawirusa, "generalnie działa i teleporada i w miarę sprawnie działa system transportu i bardzo sprawnie działa system opieki medycznej szpitalnej, bo już jest tak rozpowszechniony". - Mamy ponad 30 tys. łóżek przeznaczonych dla chorych, jest doświadczona kadra lekarzy, która nie z takimi przypadkami jak Covid-19 dawała sobie radę, są środki ochrony osobistej - wyliczał prof. Horban.

Pytany, czy można wnioskować, że Polacy trochę omijają system testowania na koronawirusa, doradca premiera zauważył, że "trochę zawsze, bo Polak lubi omijać". Ale - dodał - jeżeli ktoś rzeczywiście czuje się źle, to w końcu trafia do oddziału covidowego lub miejsca, w którym jest diagnozowany.

- Ja wierzę głęboko w racjonalność postępowania ludzi. Nie ma powodu, żeby z każdym katarem biegać do lekarza i robić testy, bo to bez sensu. Natomiast na tyle już objawy COVID-19 są znane, że zdecydowana większość ludzi bez wahania wykonuje test - przekonywał.

Zwrócił również uwagę, że "miarą tego, czy system działa, jest liczba hospitalizacji i zgonów", które - zauważył - maleją. - I to nie zależy od soboty, czy niedzieli, bo trudno powiedzieć, żeby ludzi umierało mniej w weekend" - zaznaczył Andrzej Horban.

Poinformował jednocześnie, że w najbliższym czasie średnio liczba potwierdzonych przypadków zakażenia powinna spadać o 3-4 tys. dziennie. - W zeszłym tygodniu średnio było to 13-15 tys., teraz w tym tygodniu powinniśmy mieć 10-12 tys. - mówił. Zastrzegł jednak, że to nadal jest bardzo duża liczba. 

PAP - Dorota Stelmaszczyk

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum