Prof. Helbig: przeszczepy szpiku od dawców nie w pełni zgodnych są bardzo skuteczne

Autor: Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2020 11:48

Haploidentyczne przeszczepy szpiku - od dawców spokrewnionych, ale nie w pełni zgodnych są równie dobre, jak w przypadku zgodnych dawców niespokrewnionych. Liczba transplantacji haploidentycznych rośnie, zarówno w Polsce, jak i na świecie - podkreślił w rozmowie z PAP prof. Grzegorz Helbig ze Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego w Katowicach

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Przeszczep szpiku od dawcy rodzinnego lub niespokrewnionego to jedna z podstawowych metod leczenia białaczek i chłoniaków - złośliwych nowotworów układu krwiotwórczego.

Jak wyjaśnił prof. Helbig, który kieruje oddziałem hematologii i transplantacji szpiku katowickiego szpitala lekarze szukając dawcy w pierwszej kolejności zawsze bada rodzeństwo. Istnieje bowiem duża szansa, że brat czy siostra otrzymał te same geny, co osoba czekająca na przeszczep. Jeśli tak jest to, staje się on dla tego chorego optymalnym dawcą. Jeśli jednak brat lub siostra są niezgodni, na podstawie już posiadanego wyniku lekarze są w stanie oszacować, czy to jest potencjalny dawca do przeszczepu haploidentycznego.

Ekspert podkreśla, że jeśli rodzeństwo nie wykazuje zgodności wówczas poszukuje się w pełni zgodnego dawcy w bazie dawców. Takich dawców jest obecnie na świecie ok. 30 mln, w samej Polsce ok. 1,6 mln. W pełni zgodny dawca niespokrewniony musi wykazywać zgodność 10 na 10 badanych antygenów. W przypadku przeszczepu haploidentycznego musi być to co najmniej 50-procentowa zgodność.

Jak zaznaczył prof. Helbig, dotychczasowe wyniki stosowania obu metod są porównywalne. Za tym rozwiązaniem przemawia fakt, że dawca w połowie zgodny jest to dawca szybko dostępny. Jeżeli choroba wymaga transplantacji pilnej, to lepiej wykorzystać tę opcję niż poszukiwać dawcy niespokrewnionego, gdyż pacjent może tego nie doczekać.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum