Prof Gut: ten weekend może być kluczowy, pokaże efekt wprowadzonych ograniczeń

Autor: RMF24/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2020 12:14

Ten weekend może być kluczowy dla dynamiki wzrostu zachorowań na Covid-19 w Polsce - ocenił w rozmowie z RMF FM doradca Głównego Inspektora Sanitarnego, wirusolog profesor Włodzimierz Gut.

Fot. Shutterstock

Specjalista przekonuje, że właśnie ten weekend może być kluczowy, ponieważ najbliższych kilkadziesiąt godzin pokaże efekt zmian wprowadzonych przed tygodniem. W czasie poprzedniego weekendu przywrócono kontrole na granicach. Zamknięto też restauracje i kawiarnie. To może przełożyć się na wyhamowanie dynamiki przyrostu zachorowań i utrzymanie go na razie na obecnym poziomie kilkudziesięciu przypadków dziennie.

Zdaniem prof. Guta w piątek (20 marca) mieliśmy największy dobowy wzrost liczby zachorowań. Dowiedzieliśmy się o 70 zakażonych. Dynamikę zakażeń będzie można ocenić w sobotę, niedzielę, ponieważ okres wylęgania trwa około pięciu, sześciu dni. Przebieg kolejnych wydarzeń w okolicy zależy m.in. od osób, które miały kontakt z zakażonym i tego, czy te osoby zgłoszą się do sanepidu.

Jak mówił profesor sytuacja zależy także od tego, jak potoczy się sytuacja w sąsiednich krajach, Czechach, Niemczech, Austrii. Nie da się naprawdę zablokować granic. Znacząco większa liczba zakażeń może „wyskoczyć” jednego dnia. Jeżeli tak nie będzie, to znaczy, że kontrolujemy rozwój epidemii.

Więcej: RMF24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum