Prof. Gut o maseczkach: co jest lepsze, "woalka" czy nic?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2021 14:27

Najlepsze są maseczki takiej klasy, które nie przepuszczają ani pyłu ani aerozolu. Potem są maseczki mające 90 proc. skuteczności. I na końcu jest "woalka", która będzie miała 20 proc. skuteczności" - mówi prof. Włodzimierz Gut.

Prof. Gut o maseczkach: co jest lepsze, "woalka" czy nic?
Prof. Włodzimierz Gut Fot. Archiwum

Profesor podkreślił, że w dyskusjach o rodzajach maseczek, które powinny być używanie podczas pandemii najbardziej niepokoi go selektywność tych rozważań.

- Przypomina mi się dowcip o matce, która dała synowi czekoladę prosząc, aby podzielił się z siostrą - mówił. - I chłopiec zapytał, czy siostra chce mniejszy kawałek, czy wcale - dodał Gut.

- Oczywiście najlepsze są maseczki takiej klasy, które nie przepuszczają w ogóle ani pyłu ani aerozolu. Potem są maseczki mające 90 proc. skuteczności. I na końcu jest "woalka", która będzie miała 20 proc. skuteczności. I co jest lepsze, czy 20 procent, czy zero? - zapytał retorycznie.

Dodał, że nie próbowałby stworzyć jednorodnej struktury, bo to niemożliwe. - Wszyscy będą narzekali, że nie mają właściwych maseczek - stwierdził profesor.

Jak mówił, podczas pandemii nic nie zwalnia nas od odpowiedzialności, m.in. od noszenia maseczek, zachowywania dystansu i przede wszystkim od myślenia.

Przyznał, że już teraz liczbę zakażeń można powiązać ze zniesieniem zakazu działalności dużych centrów handlowych. - Można kupić tam posiłki na wynos, ale niektórzy jedzą je na przykład na schodach dużych galerii handlowych lub gdzieś przy barierkach - powiedział prof. Gut.

Wirusolog przestrzega, że przy lekceważeniu obostrzeń spadku zakażeń nie będzie.

- Na razie szczepienia zabezpieczają tylko tego, kto się zaszczepił. I to jeszcze na 95 proc., bo na milion zaszczepionych ok. 50 tys. osób może być tzw. wrażliwych - zauważył. Zaznaczył, że trzeba sobie uświadomić, że nie szczepi się dzieci do 18. roku życia, a one też się zakażają.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze