Prof. Grzegorz Opolski: jesteśmy w czołówce krajów leczących ostry zawał serca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2009 08:10

W Polsce na zawał zapada rocznie 100 tys. osób. U około 50 proc. jest to pierwszy objaw choroby wieńcowej. Nasz kraj jest w czołówce Europy pod względem zastosowania najlepszej (według wytycznych europejskich z 2008 r.) metody leczenia ostrego zawału - pierwotnej angioplastyki.

- Zawał jest niemal w 100 proc. związany z miażdżycą naczyń wieńcowych. Dochodzi do niego, gdy pęka blaszka miażdżycowa i tworzy się zakrzep zamykający naczynie – przypomniał podczas konferencji prasowej we wtorek (9 czerwca) pof. Grzegorz Opolski, krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii.

Gdy taki stan utrzymuje się 20-30 minut, do mięśnia sercowego przestaje dopływać krew i zaczyna on obumierać. Objawia się to najczęściej (niemal u 90 proc. chorych) ostrym bólem w klatce piersiowej, który nie ustępuje w ciągu kilku minut, ale może też wystąpić duszność, osłabienie, pocenie się, utrata przytomności.

Prof. Lech Poloński ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego powiedział, że przyjmuje się, iż niedotlenienie mięśnia sercowego nie powinno utrzymywać się dłużej niż dwie godziny, bo zawał stale się powiększa i może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia serca.

- Od momentu wystąpienia objawów do udrożnienia tętnicy wieńcowej nie powinno upłynąć więcej niż 120 minut, bo tylko wtedy można uratować cały mięsień. Niestety, na razie w żadnym państwie na świecie nie udało się tego osiągnąć - podkreślił kardiolog.

Słabym ogniwem są sami pacjenci, którzy zwlekają ze zgłoszeniem się do lekarza. Specjaliści uważają, że najlepiej byłoby, gdyby zgłaszali się oni w pięć minut od pojawienia się objawów, natomiast w Polsce ten średni czas wynosi 145 minut, a 7 proc. pacjentów zgłasza się nawet po 24 godzinach.

Jak ocenił prof. Opolski, to m.in. dlatego największą umiertelność wśród osób z zawałem notuje się przed dotarciem do szpitala.

Specjalista podkreślił, że w Polsce w ostatnich latach dokonał się ogromny postęp w leczeniu ostrego zawału. Jest to zasługa aktywności środowiska kardiologów oraz Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego (POLKARD). Nasz kraj jest w czołówce Europy pod względem zastosowania najlepszej (według wytycznych europejskich z 2008 r.) metody leczenia ostrego zawału - tzw. pierwotnej angioplastyki. Polega ona na mechanicznym udrożnieniu zaczopowanej tętnicy.

Statystyki wskazują, że w grupie pacjentów, którzy przeszli ten inwazyjny zabieg, śmiertelność w ciągu pół roku jest niższa (mniej niż 9 proc.) niż u pacjentów, którym podawano leki przeciwzakrzepowe (ok. 30 proc.).

Tymczasem, z najnowszych danych zaprezentowanych na konferencji przez konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie kardiologii prof. Hannę Szwed, w województwie mazowieckim 12 proc. chorych trafia na własną rękę do przychodni, a 13 proc. do szpitala bez pracowni hemodynamicznej.

Co gorsza, do odpowiedniej placówki trafia tylko 27 proc. chorych z podejrzeniem zawału, którzy zadzwonili na pogotowie. - Problem polega m.in. na tym, że karetki mają umowy z konkretnymi szpitalami - powiedział prof. Opolski. Jego zdaniem sytuację mogłaby poprawić zmiana ustawy o ratownictwie medycznym.

Jak podkreślił prof. Witold Rużyłło, dyrektor Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Karola Wyszyńskiego w Warszawie, w ratowaniu osób z zawałem bardzo ważną rolę może odegrać telemedycyna. Dzięki wyposażeniu karetek w system teletransmisji wyników elektrokardiografii (EKG), ratownicy mogą na bieżąco konsultować się ze specjalistami, którzy podejmują decyzję o podawanych lekach i postępowaniu z chorym. Jeżeli karetka nie ma takiego wyposażenia, powinna zawieźć pacjenta do ośrodka z kardiologią inwazyjną.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum