Prof. Gellert: w nefrologii pacjentom potrzebny jest program opieki koordynowanej

Autor: oprac. PW • Źródło: Rynek Zdrowia29 czerwca 2021 13:43

Jak zwraca uwagę prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii, doszło do pewnego rodzaju dezintegracji systemu opieki nad pacjentem nefrologicznym. Dlatego potrzebne jest wprowadzenie modelu opieki koordynowanej.

Prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dz. nefrologii, Fot. PTWP/screen
  • Jak ocenia prof. Ryszard Gellert obecny system opieki nad pacjentem nefrologicznym, ze względu na wielość podmiotów i struktur jest zdezintegrowany
  • W Ministerstwie Zdrowa i NFZ został złożony projekt opieki koordynowanej nad pacjentem nefrologicznym. Prace nad tym projektem przerwała epidemia COVID-19
  • Prof. Ryszard Gellert: - Myślę, że jesteśmy gotowi. Mamy opracowaną całą ścieżkę pacjenta nefrologicznego w systemie, od lekarza rodzinnego po transplantacje. Po prostu trzeba sięgnąć po projekt i go wdrożyć

Profesor zaznacza, że przed laty, gdy rozpoczynał swoją karierę zawodową, w systemie opieki nad pacjentem nefrologicznym istniały zlokalizowane często w jednym miejscu poradnia, oddział nefrologiczny, transplantologia prowadząca przeszczep nerki.

Pacjenci nefrologiczni i opieka... zdezintegrowana

- Wówczas współpraca z istniejącymi wówczas ZOZ-ami była zorganizowana. Skala zjawiska rozmontowała ten system - mówi profesor, mając na myśli istniejące wcześniej kontakty między lekarzami, którzy przekazywali sobie pacjenta wzajemnie konsultując się i informując się o jego stanie. To rozwiązanie przestało funkcjonować wraz z narastaniem liczby chorych i ośrodków prowadzących leczenie pacjentów nefrologicznych.

- Dopóki nefrologów było mało, dopóki ośrodków nefrologicznych było mało, wszyscy się znali, wszyscy ze sobą współpracowali. Potem więzi międzyludzkie przestały istnieć, zwłaszcza, jeśli płatnik wprowadził fee for service. Mamy finansowanie dezintegracji systemu - mówił konsultant krajowy.

Opisywał: - Mamy firmy nastawione na udzielanie świadczeń, istniejące osobno, udzielające świadczeń dializoterapii. Jest też druga grupa świadczeniodawców, która realizuje przeszczepienia nerki. Jest i trzeci zestaw świadczeniodawców - ambulatoryjna opieka specjalistyczna, czyli przychodnie, zespoły terapeutyczne, nie mające nic wspólnego ze szpitalem, bo szpital jest rozliczany osobno.

Potrzebna opieka koordynowana w nefrologii

Stąd, jak podkreślał prof. Ryszard Gellert, dostrzegana przez niego, jako konsultanta krajowego potrzeba zintegrowania wspomnianych elementów systemu.

Mam nadzieję, że po prostu wrócimy tego zagadnienia - zapowiada, nawiązując do złożonego już wcześniej przez środowisko nefrologów w Ministerstwie Zdrowa i Narodowym Funduszu Zdrowia projektu opieki koordynowanej nad pacjentem nefrologicznym. Prace nad tym projektem przerwała epidemia COVID-19.

- Całe środowisko nefrologiczne jest poinformowane jak taki program opieki koordynowanej ma wyglądać, to jest przedyskutowane od lat. Dane (potwierdzające skuteczność opieki koordynowanej nad pacjentem nefrologicznym - red.) są publikowane, gotowe. Po prostu trzeba sięgnąć do tego projektu i go wdrożyć - uważa konsultant krajowy.

Zaznacza, że oczywiście wprowadzenie programu opieki nefrologicznej wymaga działań legislacyjnych, ale podkreśla: - Myślę, że jesteśmy gotowi. Mamy opracowaną całą ścieżkę pacjenta nefrologicznego w systemie, od lekarza rodzinnego po transplantacje.

Chorobę nerek można zatrzymać koordynując opiekę nad pacjentem

Jak dodaje prof. Ryszard Gellert, nieuporządkowanie systemu opieki nefrologicznej przynosi jest 7 mld zł straty rocznie dla budżetu - to wydatki na leczenie oraz koszty społeczne wynikające m.in. z absencji chorobowej i konieczności wypłacania rent.

- 2 mld zł kosztuje leczenie pacjentów z zaawansowaną niewydolnością nerek, którzy nie zostali zaopiekowani na odpowiednim poziomie. Nie wiedzieli o swojej chorobie, bo nikt ich nie zbadał. A chorobę nerek można zatrzymać, ale pod warunkiem, że zostanie wykryta wcześnie, na etapie podstawowej opieki zdrowotnej a nie dopiero specjalistycznej - podkreśla konsultant krajowy, wskazując na jeden tylko z plusów opracowanego programu opieki koordynowanej nad pacjentem nefrologicznym.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum