Prof. Garlicki: bez przestrzegania zasad nie powstrzymany dalszych zakażeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 października 2020 12:49

Bez noszenia maseczek, dystansu fizycznego nie powstrzymamy szerzenia się COVID-19, a system ochrony zdrowia nie wytrzyma takiego obciążenia - powiedział prof. Aleksander Garlicki, małopolski konsultant chorób zakaźnych, który zaapelował o stosowanie środków ochrony osobistej.

Prof. Garlicki: bez przestrzegania zasad nie powstrzymany dalszych zakażeń
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

W województwie małopolskim w środę padł kolejny dobowy rekord zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 - zanotowano prawie 1150 nowych przypadków.

Prof. Aleksander Garlicki, kierujący Oddziałem Klinicznym Chorób Zakaźnych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, zapytany o przyczyny takiego wzrostu zakażeń w Małopolsce, odpowiedział, że nie umie tego dokładnie wytłumaczyć. Przyczyną mogą być jesienna pogoda sprzyjająca szerzeniu się zakażeń drogą kropelkową, powrót dzieci do szkół i studentów na uczelnie i zwyczajne nienoszenie maseczek lub noszenie w sposób niewłaściwy, np. z odsłoniętym nosem.

Jak podkreślił profesor, w obliczu narastającej liczby zakażonych najważniejsze jest noszenie maseczek i przestrzeganie dystansu fizycznego, ważne jest też unikanie zatłoczonych miejsc, zwłaszcza zamkniętych pomieszczeń, przestrzeganie zasad higieny, szczególnie mycie rąk. Prof. Garlicki zaznaczył także, że same przyłbice, w przeciwieństwie do maseczek, nie zapobiegają skutecznie transmisji SARS-CoV-2.

- Noszenie maseczek, odpowiedni dystans fizyczny, dezynfekcja - to podstawa, by przerwać drogę szerzenia się chorób przenoszonych głównie drogą kropelkową - powiedział, apelując do wszystkich o przestrzeganie zasad.

Według niego bez przestrzegania tych podstawowych zasad system ochrony zdrowia będzie niewydolny, czego pierwsze symptomy widać już w służbie zdrowia. Chodzi m.in. o brak pracowników medycznych. Profesor dodał, że "jeżeli sektor ochrony zdrowia stanie się niewydolny, to państwo też stanie się niewydolne".

Mówiąc o skuteczności środków ochrony osobistej, profesor zauważył, że w klinice chorób zakaźnych krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego, gdzie właściwie przebywają sami chorzy na COVID-19, nikt z personelu medycznego nie zakaził się w związku z wykonywaną pracą.

Beata Kołodziej (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum