Prof. Gabriel Leung: koronawirus mógłby zagrozić 2/3 mieszkańców Ziemi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2020 20:17

Gdyby epidemia koronawirusa 2019-nCoV wymknęła się spod kontroli mogłaby objąć 2/3 populacji Ziemi - uważa, cytowany przez Rzeczpospolitą epidemiolog z Hongkongu, prof. Gabriel Leung w rozmowie z "The Guardian".

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Prof. Leung z uniwersytetu w Hongkongu odniósł się w rozmowie, do sugestii dyrektora generalnego WHO, który mówił, że zachorowania na wirusa 2019-nCoV wykryte poza Chinami mogą być tylko "wierzchołkiem góry lodowej". Ekspert orzekł, że najważniejsze jest oszacowanie rozmiarów owej "góry lodowej" - przytacza słowa profesora, Rzeczpospolita.

Jak przelicza uczony, zgodnie z opiniami ekspertów, jedna osoba może zarazić wirusem ok. 2,5 kolejnych osób. To z kolei oznacza, że koronawirusem może być zagrożonych ok. 60 proc. mieszkańców Ziemi. Jeśli przyjmie się, że śmiertelności tego wirusa utrzymuje się na poziomie 1 proc. to i tak liczba zgonów byłaby olbrzymia.

Prof. Leung zwraca również uwagę, że naukowcy wciąż nie wiedza, jak rozprzestrzenia się wirus - czy do zachorowań dochodzi wyłącznie drogą kropelkową, czy również przez bezpośredni kontakt z osobą chorą.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum