Prof. Fal: wahania dotyczące zachorowalności na COVID-19 są rzeczą normalną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 stycznia 2021 19:08

Wahania w zachorowalności są rzeczą normalną i zależą od naszego postępowania - skomentował ostatnie dane dotyczące liczby zachorowań prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych szpitala MSWiA.

Prof. Fal: wahania dotyczące zachorowalności na COVID-19 są rzeczą normalną
Fot. PTWP (zdj. archiwalne)

- Wahania w zachorowalności są normalne. Pokazują, że pandemia osiągnęła pewne plateau - zauważył prof. Fal. Dodał, że różnice dotyczące zachorowań są zależne od naszego postępowania tzn. przestrzegania zasad profilaktyki.

Resort zdrowia poinformował w środę, że wykryto 14 151 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, we wtorek 7624, w poniedziałek 4432, w niedzielę 5739, a w sobotę 6945. Od początku epidemii w Polsce COVID-19 zdiagnozowano u 1 344 763 osób, z czego 30 055 zmarło w wyniku tej choroby.

Jeśli chodzi o scenariusz rozwoju zachorowań, to prof. Fal zauważył, że możliwe są dwa warianty. Pierwsza droga prowadzi do wygaszenia pandemii poprzez szybkie zaszczepienie populacji. Druga natomiast prowadzi w nieznane, "przy małej woli szczepienia ze strony społeczeństwa i dodatkowo niewiadomej w postaci kolejnych wariantów wirusa".

Szczepienia w Polsce przeciw COVID-19 rozpoczęły się w niedzielę 27 grudnia ub.r. Resort zdrowia w środę przekazał, że zaszczepiono już ponad 140 tys. pacjentów. W pierwszej kolejności szczepiony jest m.in. personel sektora ochrony zdrowia, w drugiej szczepione będą osoby powyżej 60 lat, pracownicy służb mundurowych, nauczyciele. W tym drugim przypadku szczepienia powinny ruszyć od 25 stycznia.

Dla osób spoza ustalonych grup priorytetowych od 15 stycznia rozpoczną się zapisy na szczepienia. Będzie można umawiać się na konkretny termin za pośrednictwem infolinii 989, Internetowego Konta Pacjenta, w placówkach POZ i w punktach szczepień.

Europejska Agencja Leków (EMA) w środę dopuściła drugą szczepionkę mRNA przeciwko COVID-19 - firmy Moderna. W Polsce powinna pojawić się ona w przyszłym tygodniu.

Obecnie pacjenci szczepieni są szczepionką wyprodukowaną przez firmy Pfizer i BioNTech, która została dopuszczona na rynek 21 grudnia 2020 roku.

Obie szczepionki są dwudawkowe, podawane domięśniowo w odstępie 3-4 tygodni.

PAP - Klaudia Torchała

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum