Prof. Dzierżanowska-Fangrat nie zaleca testów serologicznych w diagnostyce koronawirusa

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2020 11:22

W diagnostyce zakażeń SARS-Cov-2 nie zaleca się stosowania testów serologicznych - brakuje danych dot. m.in. dynamiki odpowiedzi immunologicznej na zakażenie oraz wartości diagnostycznej - podkreśla prof. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat, konsultant krajowa w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej.

W diagnostyce zakażeń SARS-Cov-2 nie zaleca się stosowania testów serologicznych Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Konsultant w piśmie do prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Aliny Niewiadomskiej podkreśla, że tylko zastosowanie metod molekularnych pozwala na spełnienie laboratoryjnego kryterium potwierdzenia przypadku COVID-19 - zgodnie z obowiązującą definicją przypadku na potrzeby nadzoru nad zakażeniami ludzi nowym koronawirusem.

Zaznacza, że w przypadku testów serologicznych brakuje danych dot. m.in. dynamiki odpowiedzi immunologicznej na zakażenie oraz wartości diagnostycznej (w tym: czułości, swoistości, wartości predykcyjnej dodatniej i wartości predykcyjnej ujemnej).

Prof. Dzierżanowska-Fangrat przypomina, że dotychczasowe doświadczenia z diagnostyką serologiczną zakażeń innymi ludzkimi koronawirusami wskazują na potencjalne ryzyko reakcji krzyżowych z pozostałymi beta-koronawirusami.

"Należy - zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia – stosować metody molekularne, a badania wykonywać w laboratoriach posiadających odpowiednią infrastrukturę i doświadczenie w molekularnej diagnostyce zakażeń wirusowych" - konstatuje.

Więcej: nil.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum