Prof. Chmura: pacjenci umierają nie doczekawszy transplantacji

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2015 17:31

Na przeszczep serca czeka w Polsce 350 osób. Tymczasem rocznie wykonuje się 75-85 zabiegów. Ci pacjenci czekają najdłużej i wielu z nich umiera, nie doczekawszy transplantacji - mówi prof. Andrzej Chmura, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Prof. Chmura: pacjenci umierają nie doczekawszy transplantacji
Fot. Archiwum

W rozmowie z Gazetą Wyborczą prof. Chmura zwraca też uwagę, że czasem decyzje o zakwalifikowaniu pacjentów do przeszczepu podejmowane są zbyt późno. Specjalista wskazuje, że trafiają do niego chorzy na cukrzycę wymagający przeszczepu nerki i trzustki lub osoby w wieku 20 lat mające z powodu niewydolności nerek 140 cm wzrostu.

Jak podkreśla, zbyt późno wykonany zabieg nie jest w stanie zniwelować niekorzystnych skutków toczącej się od wielu lat choroby, zwłaszcza u dzieci. Profesor odpowiada również na pytania dotyczące możliwości oddawania narządów, także przez żywych dawców niespokrewnionych oraz polskich przepisów, które w jego opinii, najlepiej w Europie chronią interesy dawców i biorców.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum