Prof. Chłosta: pacjentów z rakiem nerki powinien prowadzić urolog

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2019 14:14

Praca urologa w 80 proc. składa się z leczenia nowotworów i to specjalista tej dziedziny przygotowany jest do rozpoznawania, leczenia operacyjnego oraz stosowania chemio- i radioterapii w nowotworach układu moczowego. To jemu powinno się powierzyć leczenie nerki - mówi prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU).

Prof. Chłosta: pacjentów z rakiem nerki powinien prowadzić urolog
Prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego; FOT. PTWP

Prof Chłosta precyzuje, że tylko urolog powinien leczyć chorych dotkniętych wysokim ryzykiem operacyjnym albo mających jedną nerkę, u których stosuje się ablację falami o częstotliwości radiowej (radio interstitial tumor ablation) albo krioablację. "W całej Europie leczeniem raka nerki zajmują się urolodzy, a polscy specjaliści w tej dziedzinie legitymują się nie tylko polskim tytułem urologa, ale też członka Europejskiego Towarzystwa Urologii (Fellow of European Board of Urology)" - przypomina w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Zapytany o to, jak miałoby wyglądać leczenie w programie koordynowanej opieki, profesor odpowiada, że pacjent powinien być od początku do końca prowadzony "za rękę" na drodze od diagnozy do leczenia, tak aby nie zaniedbać żadnego jej etapu. Jak mówi, kluczowym elementem jest tworzenie specjalistycznych ośrodków chirurgicznych z towarzyszącymi im placówkami chemio- i radioterapii. Dodaje, że podobne rozwiązania zostały zarekomendowane w roku 2018 przez zespół ministra zdrowia do opracowania koncepcji Krajowej Sieci Onkologicznej.

"Mamy nadzieję, że już w lipcu wejdą w życie zarówno program koordynowanej opieki w raku nerki, jak i raku pęcherza moczowego" - podsumowuje prof. Chłosta.

Więcej: rp.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum