PAP/Rynek Zdrowia | 23-09-2019 11:41

Prof. Chłosta: badanie urologiczne trwa krócej niż mycie zębów

Urolog to najlepszy przyjaciel mężczyzny i kobiety w kontekście zdrowotnym, a badanie urologiczne trwa krócej niż mycie zębów - mówi prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego zachęcając do udziału w Festiwalu KultURO, który w poniedziałek (23 września) rozpoczyna się w Krakowie i potrwa do soboty.

Prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego; FOT. PTWP

W programie wydarzenia są m.in. bezpłatne badania i konsultacje w Klinice Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz w oddziale urologicznym Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego - wymagana jest wcześniejsza rejestracja, są jeszcze wolne miejsca, dane kontaktowe znajdują na stronie internetowej festiwalu.

Według prof. Piotra Chłosty udaje się przełamywać tabu związane z chorobami urologicznymi, a badań nie należy się bać. - Urolog to najlepszy przyjaciel mężczyzny i kobiety w kontekście zdrowotnym, a badanie urologiczne trwa krócej niż mycie zębów - mówi PAP specjalista.

Jak podkreśla, choroby urologiczne związane są z wiekiem - jeśli społeczeństwo się starzeje, to przybywa osób chorych. Specjalista zaznacza, że wczesne wykrycie zmian chorobowych daje szanse na nieinwazyjne leczenie i pełny powrót do zdrowia.

Według danych przedstawionych przez profesora, w 2008 r. odnotowano prawie 900 tys. nowych przypadków zachorowań na raka prostaty na świecie i prawie 260 tys. zgonów. W 2030 r. liczby te mogą wzrosnąć do 1,7 mln przypadków nowych zachorowań i prawie pół miliona zgonów.

Festiwal KultURO odbywa się w Krakowie po raz piąty. Według informacji organizatorów w ub. r. z bezpłatnych konsultacji i badań profilaktycznych skorzystało prawie 300 osób, przy czym u 40 z nich wykryto zmiany o charakterze nowotworowym.

W programie tegorocznego festiwalu jest też sesja naukowa dedykowana pacjentom i ich rodzinom. "Im wcześniej, tym lepiej - rak gruczołu krokowego i osteoporoza - współczesne wyzwania medyczne", podczas której uczestnicy będą mieli okazję nawiązać kontakt ze specjalistami z całego kraju. Spotkanie odbędzie się w sobotę w auli Katedry Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego.

Festiwal KultURO zwieńczy sobotni koncert w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Podczas wieczoru publiczność usłyszy zespół EndoPower złożony z urologów, w tym prof. Chłosty, który jest nie tylko urologiem, ale i gitarzystą. Na scenie wystąpią też m.in. Marek Piekarczyk znany z formacji TSA; pianista Janusz Grzywacz i jazzman Marek Stryszowski.

Przedsięwzięcie odbywa się w Krakowie w ramach europejskiego Tygodnia Urologii.

Beata Kołodziej (PAP)